Zakup mieszkania, domu, czy jakiejkolwiek innej nieruchomości to bardzo ważne przedsięwzięcie wymagające przygotowania się do niego, zarówno pod kątem wiedzy, jak i finansów. Należy więc wiedzieć, że obiekty można przejąć w różnym stanie, a jednym z nich jest tak zwany stan deweloperski. Zanim jednak podejmie się kluczowe decyzje, warto dowiedzieć się o nim najważniejszych informacji.
Czym jest stan deweloperski?
Dla niektórych osób jest to pojęcie zupełnie obce, a innym tylko obiło się o uszy, więc niezbyt potrafią je wyjaśnić. Nic zresztą dziwnego, ponieważ znalezienie „książkowej” definicji to zadanie wręcz niewykonalne. Trzeba zrozumieć to wyrażenie poprzez użycie prostych słów. Stanem deweloperskim nazywa się taki stopień wykończenia pomieszczeń, który nie pozwala jeszcze na ich użytkowanie. Są one zazwyczaj tylko przygotowane do wykończenia dzięki zrealizowaniu podstawowych prac. Warto jednak dodać, że ich zakres może się różnić – w zależności od wynegocjowanej umowy. Resztę czynności musi wykonać kupujący we własnym zakresie.
Zalety stanu deweloperskiego
Największym atutem stanu deweloperskiego są nieograniczone możliwości urządzenia mieszkania lub domu wedle własnego uznania. Ludzie, gdy kupują nieruchomości całkowicie wykończone, często narzekają, że jakieś elementy by chętnie poprawili. Problem jednak jest w tym, że nie jest to łatwe zadanie, a czasami wręcz niemożliwe. Nie wspominając już o sporych kosztach, które niosą za sobą tego typu inwestycje.
Natomiast kupowanie mieszkań albo domów w tak zwanym stanie surowym wymaga mnóstwa pracy i czasu, aby taka nieruchomość była gotowa do zamieszkania. Dlatego sporo ludzi decyduje się na stan deweloperski. Można go nazwać kompromisową opcją. Wciąż można urządzić obiekt według własnych gustów i upodobań, ale mimo to ma się już pewną bazę, na której można działać. Zachęcające są także korzystne ceny, gdyż wynoszą one kilkadziesiąt procent mniej, niż w przypadku gotowych nieruchomości.
Co zalicza się do stanu deweloperskiego?
Porównując stan deweloperski do stanu surowego oraz gotowego powinno się go umieścić mniej więcej w połowie. Co dokładnie najczęściej wchodzi w jego skład? Oto najistotniejsze elementy:
– tynkowanie ścian i dachu,
– drzwi wejściowe,
– parapety,
– okna,
– wylewka podłogowa,
– pierwsza warstwa farby na ścianach przygotowująca do dalszego malowania,
– kaloryfery,
– instalacje: grzewcza, wentylacyjna, wodno-kanalizacyjna oraz elektryczna.
Co ciekawe, nie muszą to być jedyne elementy wchodzące w skład tego stanu. Wszystko zależy od ustaleń kupującego z deweloperem. Niektórzy negocjują opcje rozszerzone zawierające większy zakres.
Czy stan deweloperski to dobry wybór?
Odpowiedź na to pytanie jest twierdząca. Stan deweloperski umożliwia zajęcie się urządzeniem wnętrz, ale podstawowe elementy niezbędne do funkcjonowania nieruchomości są już wykonane. Dzięki temu kupujący ma mniej spraw do załatwienia niż w przypadku mieszkania lub domu w stanie surowym. Ponadto deweloperzy są często otwarci na negocjację z klientami po to, żeby każda strona była usatysfakcjonowana.