Kredyty i pożyczki

Zalety i wady kart kredytowych

Karta kredytowa różni się od debetowej tym, że w obrębie określonego limitu możemy dokonywać płatności, nawet gdy nie mamy środków na koncie. Jest to niezwykle przydatne w nagłych sytuacjach, które często mają miejsce w życiu, a więc na przykład, choroba, konieczna naprawa samochodu, czy zakupu czegoś do domu. Jednak, jak się mawia, wszystko ma wady i zalety, a karty kredytowe nie są tu wyjątkiem.

Zalety korzystania z karty kredytowej

Pierwszą i podstawową zaletą jest stały dostęp do środków finansowych, nawet gdy fizycznie ich nie mamy. W przypadku odpowiedzialnego korzystania z karty jest to bardzo wygodne. Zakładając, więc że jesteśmy odpowiedzialnym użytkownikiem karty, to jej zalety zdecydowanie przeważają nad wadami. Zalety korzystania z karty kredytowej:

  1. Brak konieczności posiadania gotówki. Posiadając kartę kredytową, możemy zapomnieć o trzeszczących w kieszeni drobnych, czy odliczaniu pieniędzy przy kasie, ponieważ będziemy mieć stały dostęp do środków na karcie. Obecnie wiele kart kredytowych oferuje również płatności zbliżeniowe, więc możemy też zapomnieć o wprowadzaniu kodu PIN (do pewnej kwoty). Jest to niewątpliwie wygodne.
  2. Podobnie będzie w przypadku zakupów online. Za pomocą karty kredytowej zapłacimy niemal we wszystkich sklepach internetowych, bo jest to przodująca metoda płatności. Za jej pomocą opłacimy zarówno zakupy w sklepie elektronicznym, odzieżowym, jak i wszelakie subskrybuje, chociażby za korzystanie z serwisów VOD.
  3. Bezpieczeństwo. Kartę kredytową należy przede wszystkim zabezpieczyć, a wtedy daje bardzo duże bezpieczeństwo użytkowania. Nawet w przypadku kradzieży, którą zgłosimy nawet po kilkunastu godzinach czy dniu, bank bardzo często weźmie odpowiedzialność za wydane środki na siebie. Bez ubezpieczenia bylibyśmy skazani na stratę i konieczność spłaty straconej kwoty, jednak gdy mamy ubezpieczenie, to niewątpliwie rozwiązanie zapewniające spokój ducha, szczególnie podczas wyjazdów.

Wady korzystania z karty kredytowej

Jak wspomniałem, zalety zdecydowanie przeważają, ale tylko w przypadku, gdy korzystamy z karty odpowiedzialnie. Jednak, gdy traktujemy kartę kredytową jak nielimitowane źródełko w przypływie chęci zakupowych, to później możemy mieć duże problemy. Jakie są więc wady korzystania z karty kredytowej?

  1. Wysokie prowizje za wypłaty z bankomatów. Posiadając kartę kredytową, teoretycznie nie potrzebujemy gotówki, ale są sytuacje, gdzie jest ona konieczna, bo inna forma płatności jest niedostępna. Wtedy musimy przygotować się na wysoki koszt wypłaty gotówki wynoszący od 3 do 6 procent.
  2. Koszty użytkowania. Większość kart kredytowych jest w teorii darmowa w obsłudze. Wymaga to jednak tego, że, w danym miesiącu wykonamy określoną ilość transakcji na wyznaczoną kwotę. Oznacza to, więc że musimy aktywnie korzystać z karty, żeby uniknąć opłat, a więc stale wydawać środki. Karta kredytowa zdecydowanie nie jest oszczędnym rozwiązaniem, a służy do wydawania.
  3. Trudniej zarządzać finansami. W momencie, gdy mamy wysoki limit, to łatwo pogubić się w tym ile pieniędzy tak naprawdę potrzebujemy. Często dochodzi do sytuacji, że zaczynamy, kolokwialnie pisząc, szaleć i niepotrzebnie wydawać pieniądze. Karta kredytowa to nie zabawka, a często traktowana jest jak nagroda na dodatkowe przyjemności.
  4. Odsetki, to jedno, ponieważ są też opłaty. Jeśli saldo spadnie poniżej określonego limitu zadłużenia, to naliczane są opłaty, które potrafią wynosić od 50 do 100 zł. Często, szczególnie podczas wakacji, czy innych wyjazdów, zdarza się, że o tym zapominamy i poza samymi odsetkami czeka na nas „prezent” we wskazanej wysokości.

Więcej ciekawostek o kartach kredytowych znajdziesz pod tym linkiem.

You may also like

Leave a reply