Każdy chociaż raz próbował pozbyć się uciążliwego zapachu z domu – dymu papierosowego, starych mebli czy po prostu wilgoci. Niestety, czasami usunięcie ich jest niezwykle trudne, przypomina nawet walkę z wiatrakami. Czy dobre pochłaniacze zapachów wystarczą? Co warto robić, aby na stałe usunąć nieładne zapachy?
Na początek: profilaktyka
Każdy zapach ma swoje źródło i chociaż nie wszystkie można łatwo usunąć, na pewno warto wyrobić sobie kilka nawyków. Profilaktyka pozwoli nam uniknąć pojawienia się części zapachów, a już na pewno sprawi, że dom nimi “nie przejdzie”. O czym warto pamiętać?
- Jeśli palisz, postaraj się nie robić tego w pomieszczeniu. Wyjdź na balkon lub pal przy otwartym oknie. W drugim przypadku postaraj się stawać jak najdalej od firanek i zasłon, aby nie przesiąkły dymem.
- Często wietrz mieszkanie. Pamiętaj jednak, że lepiej nam służą krótkie, ale intensywne wietrzenia.
- Raz w tygodniu wymieniaj wszystkie ręczniki i pościel.
- Regularnie myj urządzenia AGD – pralkę, lodówkę, mikrofalę.
- Zadbaj o właściwą wentylację pomieszczeń, zwłaszcza o kuchnię i łazienkę.
- Często wyrzucaj śmieci. Co tydzień lub dwa myj kosze.
Pochłaniacze zapachów – hit czy kit?
Osoby zmagające się z uciążliwymi zapachami w domu często sięgają po alternatywne środki: kadzidełka, odświeżacze powietrza, świece itp. Dobrą opinią cieszą się też neutralizatory i pochłaniacze zapachów. Ale czy one naprawdę działają?
Wbrew pozorom odpowiedź brzmi: tak, działają. Niestety jest jeden haczyk – nie wszystkie. Z brzydkimi woniami poradzą sobie tylko dobre pochłaniacze zapachów, czyli takie od sprawdzonych producentów, którzy się w tym specjalizują. Dodatkowo rodzaj pochłaniacza czy też neutralizatora warto dobrać do typu zapachu, z jakim się zmagamy. Nieco inaczej pachnie i działa pochłaniacz do butów, a inaczej do lodówki itd. Jeśli weźmiesz te rzeczy pod uwagę, produkty pochłaniające zapachy mogą być idealnym rozwiązaniem dla Ciebie.
A może ozonowanie?
W skrajnych przypadkach, np. gdy kupiłeś starszy dom ze specyficznym zapachem, warto rozważyć ozonowanie. Zabieg ten skutecznie usunie wszystkie nieprzyjemne wonie, chociaż oczywiście nie jest to tak proste, jak powieszenie neutralizatora zapachów. Kompleksowe ozonowanie powinni przeprowadzać specjaliści.
Jak to działa? Ozon utlenia bakterie, roztocza, wirusy i inne substancje, które są źródłem przeróżnych zapachów. Dzięki temu pomieszczenia są nie tylko zdezynfekowane, ale też wolne od uciążliwych i brzydkich zapachów. Ozonowanie jest zalecane zwłaszcza w sezonie grypowym, ale także po remoncie czy procesie odgrzybiania. Często proces ten stosuje się także w wieloletnich samochodach, które mają swój specyficzny zapach czasu.