Firmy i usługi

Transport medyczny – więcej niż przewóz

Transport medyczny to bardzo odpowiedzialne zadanie, które wymaga specjalistycznego podejścia. Zapewnienie kompleksowej usługi to jedyny sposób, aby transport osoby chorej lub niepełnosprawnej przebiegł bez zakłóceń. Dlatego przed wyborem firmy, która się tym zajmie, należy dokładnie przeanalizować ofertę każdej z nich. Jeżeli zastanawiasz się, na jakie kwestie zwrócić szczególną uwagę, przeczytaj nasz artykuł.

Transport medyczny – czym się kierować przy wyborze firmy?

Podróżowanie komunikacją miejską lub samochodem osobowym może być nie tylko niezalecane osobie chorej, ale wręcz zabronione. Skutkować może przykrymi i groźnymi konsekwencjami. Dlatego w kwestii transportu pacjenta należy zaufać wykwalifikowanym pracownikom firm, dla których przewóz osób chorych to codzienność. Wyszukując w internecie frazę „transport medyczny w Łodzi”, pojawi się długa lista wyników, należy jednak starannie je przejrzeć. Transport medyczny to nie tylko przewóz osoby z jednego miejsca w drugie. Wiąże się także z opieką nad chorym oraz zapewnieniu mu możliwie najbardziej komfortowych warunków w trakcie podróży.

Jeżeli chcesz zdecydować się na transport bliskiej osoby czy siebie samego i zastanawiasz się, na co zwrócić, podpowiemy Ci. Przede wszystkim zorientuj się, czy firma wpisana jest do Rejestru Podmiotów Wykonujących Działalność Leczniczą oraz, czy jej pracownicy są odpowiednio wykwalifikowani. Aby usługa była na najwyższym poziomie, kadra powinna składać się między innymi z ratowników medycznych i pielęgniarek. Tylko oni będą w stanie zapewnić choremu odpowiednią opiekę.

Równie ważny, jak kadra pracownicza jest sprzęt. Ambulans nie może być w złym stanie. Zorientuj się, czy dana firma korzysta z nowoczesnych pojazdów. Ich wyposażenie powinno umożliwiać kompleksową opiekę nad pacjentem. Powinny się w nich znaleźć odpowiednie leki, które mogą uratować życie. Warto także sprawdzić liczbę ambulansów dostępnych w danej firmie. To ważne, na przykład, gdy dojdzie do kolizji lub awarii. Ważna jest też dostępność i gotowość do wyruszenia w drogę oraz przejrzysty cennik. Dzięki niemu nie wystąpią żadne niedomówienia.

Jeżeli masz zamiar skorzystać z usługi, jaką jest transport medyczny, dowiedz się też czy wybrana przez Ciebie firma może wystawić fakturę. Nie zapomnij też poszukać referencji o danym przedsiębiorcy i opinii dotyczących wykonywanych usług. Doświadczenia innych pacjentów mogą stanowić cenną wskazówkę. Jeżeli interesuje Cię, czy z pacjentem podczas transportu może jechać osoba towarzysząca, koniecznie dopytaj się o to osoby udzielającej informacji.

Transport medyczny – jak powinna wyglądać usługa?

Prawidłowo wykonana usługa transportu medycznego powinna cechować się kompleksowością. Pierwszym zadaniem pracowników firmy jest pomoc choremu w dotarciu do samochodu. Następnie powinno zabezpieczyć się go w pozycji siedzącej lub leżącej (w zależności od stanu, w jakim się znajduje). Kolejnym krokiem jest szybkie i bezpieczne dowiezienie go do miejsca docelowego i jednocześnie zapewnienie mu odpowiedniej opieki w trakcie trwania podróży. Przez cały czas, kiedy wykonywana jest usługa, priorytetem pracowników firmy musi być bezpieczeństwo i komfort osoby transportowanej.

Transport osób na wózkach inwalidzkich

Często bywa tak, że małe miejscowości nie posiadają odpowiedniej infrastruktury, która umożliwia osobom niepełnosprawnym komunikację transportem publicznym. Jest to bardzo poważny problem, ponieważ bariera ta może prowadzić do poczucia wykluczenia i uniemożliwiać integrację osób niepełnosprawnych z resztą społeczeństwa.

Pojazdy transportu miejskiego powinny być wyposażone w antypoślizgowe rampy, podnośniki, platformy czy podjazdy. Te elementy umożliwiają osobie na wózku samodzielny wjazd do pojazdu. To jednak nie wszystko. Pojazdy powinny być wyposażone również w takie elementy jak pasy, szyny do mocowania wózków i systemy zabezpieczające. Wszystkie one muszą koniecznie być odpowiednio oznaczone – niebieskie logo przedstawiające osobę na wózku.

You may also like

Leave a reply