Firmy i usługi

Transport drogowy czy transport morski?

Przewóz towarów często odbywa się na naprawdę duże odległości, co wymaga pokonania bardzo wielu kilometrów. Można wówczas zastanowić się nad tym, jaki typ przewozu będzie lepszy – drogą czy morzem? Warto przyjrzeć się im obu, by nakreślić, w jakich przypadkach opłacalne jest jedno lub drugie rozwiązanie oraz czym konkretnie się one charakteryzują.

Transport drogowy czy morski?

Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta, ponieważ zależeć będzie to od wielu różnych czynników, jak choćby odległość do pokonania czy typu towaru do transportu. Dylemat jednak występuje, co widać doskonale po tym, jak podchodzą do problemu przedsiębiorcy, którzy chcą nie tylko szybko, ale i bezpiecznie przewieźć ładunek i zastanawiają się nad tym, co będzie po prostu lepsze. Nierzadko idzie to także w parze z kosztami, a forma transportu może mieć tutaj niemałe znaczenie. Aby nieco rozwiać ten problem, warto po prostu przyjrzeć się bliżej, zarówno jednemu, jak i drugiemu rozwiązaniu.

Czym charakteryzuje się transport drogowy?

Transport drogowy jest zdecydowanie jednym z najpopularniejszych i to właśnie z niego korzysta się chyba najczęściej. Dużym plusem jest fakt, że przejazd pomiędzy różnymi krajami nie jest wcale taki trudny, co znacznie ułatwia dobra infrastruktura drogowa. W ten sposób z powodzeniem można przemieszczać się po całej Europie, a także przemierzyć Azję oraz Afrykę, bez konieczności schodzenia ze stałego lądu. Transport drogowy realizują firmy transportowe jak Fracht, które specjalizują się właśnie w tego typu przedsięwzięciach. Zaopatrzone są z odpowiednie pojazdy i zabezpieczenia, które pozwalają na przewóz bardzo zróżnicowanego towaru.

Czym charakteryzuje się transport morski?

Jak sama nazwa wskazuje, transport morski odbywa się za pomocą specjalnie przygotowanych statków transportowych, które posiadają bardzo dużą ładowność i są w stanie pomieścić wiele kontenerów dużych gabarytów. Po tego typu rozwiązania najczęściej sięga się wówczas, gdy chce się przewieźć znaczną ilość towaru na bardzo duże odległości i inne kontynenty. Zazwyczaj jest to opcja dla przedsiębiorców, dla których czas nie jest najważniejszy, bo z oczywistych względów przewóz morski nie należy do najszybszych. Plusem jest jednak fakt, iż za jego pomocą da się przetransportować naprawdę ogromne ładunki.

Jaki rodzaj transportu wybrać?

Jak zostało już to nadmienione, wybór transportu – drogowego czy morskiego, będzie zależał w głównej mierze od rodzaju ładunku. Zazwyczaj po przewóz morski sięgają firmy, które mają zamiar w ten sposób dostarczyć do konkretnego celu naprawdę dużą ilość produktów, albo produkty o dużych gabarytach. Transport drogowy, pod wieloma względami ma więcej ograniczeń i choć za jego pomocą także da się przewieźć wiele różnych towarów o zróżnicowanych wielkościach, pojemność pojazdów jest jednak zdecydowanie mniejsza niż statków. Dużą zaletą jest za to szybkość – poruszając się lądem, o wiele prędzej dotrze się do celu, niż robiąc to morzem.

Oczywiście nie wszędzie będzie to możliwe, nierzadko bywa zresztą i tak, że łączy się oba rodzaje przewozu. Towar jest więc najpierw dostarczany do portu za pomocą ciężarówek, następnie jest ładowany na statek, by popłynąć do innego portu i tam ponownie zostaje załadowany do innego środka komunikacji. Dobrze więc dokładnie przeanalizować trasę, którą towar ma pokonać o dostosować sposób jego dostarczenia.

You may also like

Leave a reply