Nadejście wiosny zawsze w gospodarstwie rolnym oznacza jedno – okres bardzo wzmożonych prac polowych! Początek sezonu to bardzo istotny czas dla wszystkich rolników. To moment, gdy wykorzystanie traktorów rolniczych jest naprawdę bardzo duże. Przed wyruszeniem do prac warto sprawdzić stan swoich sprzętów, a także przygotować plan sadzenia i siania.
Co należy wiedzieć o pracach agrotechnicznych przed sezonem? Jak odpowiednio przygotować traktory rolnicze? Sprawdzamy i zbieramy w jednym miejscu wszystko, co absolutnie trzeba wiedzieć!
Czyszczenie traktorów rolniczych po zimie
Co należy zrobić po zimie? Odpowiednio wyczyścić swoje traktory rolnicze! To podstawa. Zresztą należy to wykonywać po każdej zakończonej pracy. Mycie może się odbywać za pomocą wody, np. przy użyciu myjek wysokociśnieniowych, jak i sprężonym powietrzem. Szczególną uwagę należy poświęcić na czyszczenie części elektronicznych, których nie wolno uszkodzić. Tak samo woda nie powinna przedostać się do łożysk, filtrów, uszczelek czy przekładni.
Dlaczego warto wybrać myjki ciśnieniowe? Mocny sprzęt powinien znaleźć się na każdej roli! Najlepszym rozwiązaniem będą myjki, które pozwalają uzyskać różną temperaturę mycia. Specjalistycznego czyszczenia można dokonać z użyciem preparatów to traktorów rolniczych.
Traktory rolnicze – czynności konserwujące pojazdy
Mycie to jedna z niezbędnych czynności – drugą jest odpowiednia konserwacja pojazdów. Po umyciu i dokładnym wysuszeniu traktorów rolniczych warto zadbać m.in. o powłokę malarską traktora, a także inne części, które mają styczność z substancjami toksycznymi. Jeśli masz np. na traktorze rolniczym ośrodek korozji – usuń go z pomocą papieru ściernego, a następnie dobrze odtłuść i ponownie pomaluj.
Pamiętaj również, że traktory rolnicze wymagają smarowania wszystkich istotnych punktów, tzw. kalamitek. Należy tego dokonywać nie tylko po zakończeniu sezonu, ale także podczas prac traktorów! O czym jeszcze warto pamiętać? O dbałości o paski klinowe, akumulatory i łańcuchy w traktorach rolniczych.
Przegląd ciągnika rolniczego – od czego zacząć
Od czego zacząć przegląd traktorów rolniczych? Od dokładnego sprawdzenia poszczególnych części całego pojazdu oraz odpowiedniej oceny stopnia zużycia. Oto kroki, których należy się podjąć przed sezonem wiosennym!
- Przede wszystkim zajmij się sprawdzeniem filtrów w traktorach rolniczych. Zacznij od sprawdzenia filtrów powietrza, bo to od ich prawidłowego funkcjonowania zależy właściwy dopływ powietrza.
- Istotne jest również sprawdzenie filtrów paliwowych – przepływowego, wstępnego oraz właściwego. Im słabszy stan filtrów, tym większy może być problem w pojeździe.
- Filtry oleju również wymagają sprawdzenia. Warto je wymienić wtedy, gdy wymieniany jest również olej silnikowych w traktorach rolniczych.
- Należy również skontrolować poziom klimatyzacji – dotyczy to zwłaszcza nowoczesnych ciągników. Te są często wyposażone w układy klimatyzacji. Przed sezonem warto je uszczelnić, odgrzybić i napełnić ponownie.
- Bardzo ważne jest również sprawdzenie oleju silnikowego, zwłaszcza że po okresie zimowym może on stracić wszelkiego rodzaju właściwości smarne. Tak samo należy zwrócić uwagę na olej przekładniowo-hydrauliczny, który wymieniany jest dość rzadko.
- Kolejne elementy, które trzeba przejrzeć to płyn chłodniczy, który trzeba wymieniać raz na trzy lata.
- Ważny jest także przegląd akumulatora – zwłaszcza w przypadku starszych traktorów rolniczych.
Kolejność konserwacji traktorów rolniczych
Wiosenny przegląd traktorów rolniczych powinien być wykonywany w określonej kolejności. Przede wszystkim zadbać o te traktory rolnicze, które są najczęściej stosowane. Następnie przejdź do kolejnych maszyn i urządzeń, czyli np. do opryskiwacza lub siewnika.
Przed przygotowaniem do sezonu warto też sprawdzić, czy nie są zużyte redlice. Z kolei przed wyruszeniem w pole trzeba nasmarować siewnik, wymienić olej w przekładniach oraz sprawdzić stan ogumienia.