Firmy i usługi

Przelew na szybko? To możliwe

Nieopłacony w terminie rachunek? Czasami liczy się czas. Każdy dzień zwłoki to dodatkowe odsetki. W takiej lub podobnej sytuacji można skorzystać z możliwości wykonania szybkiego przelewu. Na czym polega ta operacja i jak ją wykonać?

Przelew zwykły a przyspieszony

Standardowy przelew bankowy musi przejść długą drogę, zanim trafi do finalnego odbiorcy. Zwykle zajmuje to około doby. Wszystko jednak zależy od godzin, w jakich odbywają się sesje księgowe w bankach. Może to trwać krócej, gdy zleceniodawca i zleceniobiorca posiadają rachunek w tym samym banku. Wówczas czas ten skraca się nawet do 2-3 godzin.

Przelew przyspieszony to dodatkowe zlecenie dla banku. Jak wskazuje nazwa, jego największą zaletą jest czas realizacji, który wynosi kilka minut. Minusem tego typu operacji jest dodatkowa odpłatność. Różni się ona w zależności od banku, zwykle jednak oscyluje w okolicach 5 zł. Zdarzają się sytuacje, w których bardziej opłacalne jest jej uiszczenie, niż np. zostać odciętym od usługi za nieterminowe płacenie rachunków. Jest to korzystna opcja również w sytuacji, gdy zależy nam na szybkiej wysyłce towaru, za który uiszczamy opłatę przelewem internetowym.

Jak wykonać szybki przelew?

Przed dokonaniem przelewu natychmiastowego należy sprawdzić, czy bank zleceniodawcy i zleceniobiorcy korzystają z możliwości wykonywania tego typu operacji. W takie przelewy mogą być obsługiwane przez dwa systemy rozliczeń. Pierwszy z nich stworzony jest przez KIR i nosi nazwę Express Eliksir. Drugi przez Blue Media nazywa się Blue Cash. Bank może korzystać z jednego z nich lub z obu na raz. Informacje na temat dostępności można znaleźć na stronie internetowej lub na infolinii banku.

Wykonanie tego typu operacji nie jest trudne. Początkowo postępuje się tak jak przy wykonywaniu zwykłego przelewu. Po wypełnieniu formularza przelewu, czyli wpisaniu danych osobowych, kwoty oraz tytułu wpłaty, trzeba znaleźć i zaznaczyć opcję szybkiego przelewu. To jedyna różnica pomiędzy przelewem natychmiastowym a przelewem zwykłym. Po zatwierdzeniu danych kodem SMS, pieniądze w ciągu kilku minut pojawią się na rachunku zleceniobiorcy.

You may also like

Leave a reply