Firmy i usługi

Monitoring GPS pojazdów – kiedy warto w niego zainwestować?

Kontrola, bezpieczeństwo, oszczędności – między innymi z takimi zaletami wiąże się wdrożenie monitoringu GPS pojazdów. Dotyczy to zarówno firm zarządzających flotą pojazdów, jak i też mniejszych firm, podmiotów publicznych i prywatnych właścicieli samochodów. Jakie konkretne korzyści płyną z zastosowania monitoringu GPS dla poszczególnych grup?

GPS do monitorowania pojazdów GPS — dla kogo to rozwiązanie idealne?

Korzystanie z profesjonalnego monitoringu GPS pojazdów w pierwszej chwili powiązać można z firmami posiadającymi flotę pojazdów, na której opiera się działalność biznesowa. I słusznie – dzięki ogromowi możliwości, jakie monitoring ten oferuje, powinien być i coraz częściej jest niezbędnym elementem takich przedsiębiorstw. 

Nie tylko bowiem umożliwia on śledzenie floty pojazdów i pełną nad nią kontrolę, a także pracą kierowców, lecz także ma znaczny, pozytywny wpływ na bezpieczeństwo oraz obniżenie kosztów prowadzenia działalności. W monitoring GPS warto zainwestować jednak nie tylko wtedy, gdy zarządza się flotą. Zastosowanie takiego rozwiązania przyniesie korzyści również dla innego rodzaju firm i jednostek publicznych posiadających pojazdy oraz dla użytkowników prywatnych.

Czym jest system monitoringu pojazdów GPS?

Monitoring GPS pojazdów to platforma oparta na zintegrowanym lokalizatorze oraz kompatybilnym, zwykle autorskim, oprogramowaniem, które pobiera, a następnie w atrakcyjnej dla oka formie przedstawia kluczowe dane. Decydując się na wdrożenie takiego systemu, warto przeprowadzić analizę potrzeb, zarówno w przypadku działalności gospodarczych, jak i użytkowników prywatnych. 

Gdy już będziemy zdecydowani, to przy przeglądaniu ofert producentów i dostawców monitoringu GPS skupmy się na zaufanych markach. Jedną z takich, którym warto się przyjrzeć, jest firma Navifleet — to działający w Polsce producent, który rozwija swoją usługę SaaS w taki sposób, by ta jak najlepiej odpowiadała oczekiwaniom rynku.

Monitoring dla prywatnych użytkowników

Użytkownicy prywatni skorzystają na zainstalowaniu monitoringu GPS z co najmniej kilku powodów. Można tu wskazać na zminimalizowanie ryzyka kradzieży pojazdu, a w przypadku, gdy już do niej dojdzie – możliwość szybkiego zlokalizowania i odzyskania pojazdu. 

Kolejny atut takiego softu, to oszczędność paliwa. Pomogą nam dane dotyczące spalania czy porównania jego wartości z ustawioną normą, pozwalającą ocenić rzeczywiste zużycie benzyny. Innym przykładem jest ułatwienie stosowania idei ecodrivingu. Związane z tym raporty dotyczące analizy stylu jazdy wpłyną na oszczędności, bezpieczeństwo i środowisko naturalne.

Monitoring GPS w celach firmowych

Dzięki profesjonalnym platformom firmy spedycyjne uzyskają dostęp do danych o pojazdach, realizowanych kursach oraz zleceniach. Wszystko bez kontaktowania się z kierowcami. Tych zaś aplikacja identyfikuje i sprawdza, czy bez zarzutu wykonują swoją pracę, użytkują flotę zgodnie z przeznaczeniem, nie dopuszczają się nadużyć oraz czy jeżdżą ekonomicznie i bezpiecznie. 

Monitoring GPS przydatny też będzie np. podmiotom użytkującym płatne drogi publiczne. Wszystko dzięki zautomatyzowanym zasadom rozliczania się za przejazdy np. autostradami, czy płatnymi drogami ekspresowymi. To także szereg udogodnień w przypadku firm posiadających maszyny rolnicze, budowlane i leśne, których kontrolowania za pomocą monitoringu nie utrudnią specyficzne warunki terenowe.

Monitoring GPS pojazdów a RODO

Co równie istotne, monitoring GPS pojazdów dostosowany jest pod kątem przepisów do Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych. Kierowcy mają też możliwość wyłączenia lokalizacji, gdy użytkują auto w celach prywatnych, dzięki czemu zachowają w takich sytuacjach niezbędną prywatność.

You may also like

Leave a reply