Firmy i usługi

Jakość cięcia wodą — czy to metoda, która zapewnia najwyższą jakość obróbki?

Skuteczność cięcia wodą pod ciśnieniem jest niepodważalna. Jednak co z jakością cięcia wodą? Czy jest równie wysoka? Jak to wygląda w przypadku różnego typu materiałów? W poniższym artykule przyglądamy się tej kwestii, sprawdzając jakość obróbki materiałów przy użyciu maszyny do cięcia wodą.

Maszyny do cięcia wodą — jak działają?

Dzisiaj do często realizowanych usług należy na przykład cięcie metalu wodą. Możliwe jest też cięcie płytek wodą i obróbka wielu innych materiałów. Jest to bardzo uniwersalna metoda, którą doceni wiele działalności gospodarczych z tego obszaru rynku.

O tym, jakie możliwości w zakresie materiałów ma cięcie wodą, dowiesz się pod tym adresem: https://eckert.com.pl/technologie/ciecie-wodne.html. Tymczasem wyjaśnijmy, jak to możliwe, że cięcie strumieniem wody sprawdza się nawet w przypadku bardzo twardych materiałów.

Wszystko za sprawą wysokiego ciśnienia, pod jakim aplikowana jest woda. To dzięki niemu siła wody jest na tyle duża, aby bez większego trudu przecinać większość materiałów. Natomiast w przypadku, gdy wysokie ciśnienie nie jest wystarczające, do wody dodaje się materiały cierne. Może to być na przykład szkło lub piasek. W takim przypadku cięcie wodą nie ma już w zasadzie żadnych ograniczeń.

Wysoka jakość cięcia wodą, czyli maksymalna precyzja i niska temperatura

Przejdźmy do meritum, a więc do tego, jaka jest jakość cięcia wodą. Ten temat można rozpatrywać na kilku płaszczyznach. Rzecz w tym, iż jakość ocenia się poprzez różne kryteria. Jednym z podstawowych jest precyzja. Czy cięcie wodą przebiega dokładnie według schematu? W zasadzie tak, ponieważ dobre maszyny do cięcia wodą uzyskują odchyły nie większe niż 0.1 mm. Oznacza to także dużą powtarzalność. Co ważne, jakość cięcia wodą, jeśli chodzi o precyzję, jest wysoka nawet w przypadku małych i skomplikowanych elementów.

Należy podkreślić, że podczas obróbki wodą nie jest wytwarzana wysoka temperatura. Niewątpliwie wyróżnia to tę metodę na tle pozostałych. Jakie ma to konsekwencje? Po pierwsze nie dochodzi do rozpuszczenia żadnego materiału, nawet podatnego na temperatury plastiku. Tym samym zakres możliwych zastosowań cięcia wodą staje się jeszcze większy. Co więcej, nie dochodzi do odkształceń ani odbarwień.

Proste i bezpieczne cięcie wodą

Co ważne, cięcie wodą jest nie tylko precyzyjne i nieszkodliwe dla materiałów, ale też łatwe i bezpieczne dla człowieka. Niskie temperatury  sprawiają, że nie zachodzi ryzyko poparzenia ani wybuchu. Ustawienie parametrów pracy maszyny do cięcia wodą jest proste i zabiera dosłownie chwilę. Nie oznacza to jednak, że każdy jest w stanie obsługiwać urządzenia tego typu.

Cięcie płytek wodą, czy też cięcie metalu wodą to zadania dla profesjonalistów. Dlaczego? Po pierwsze, choć bezpieczeństwo tej metody jest stosunkowo wysokie, nadal niezbędne jest zachowanie środków ostrożności. Fachowcy wiedzą doskonale, jak zminimalizować ryzyko wypadku. Ponadto odpowiednia wprawa jest niezbędna, aby jakość cięcia wodą była wysoka.

Warto podkreślić, że cięcie strumieniem wody wykorzystuje się wobec różnych materiałów. Parametry pracy urządzenia powinny być dopasowane do materiału. Oznacza to konieczność ustawienia odpowiedniego ciśnienia i dodania właściwego materiału ciernego. Inny istotny parametr to kąt nachylenia.

Nie ma wątpliwości, że cięcie wodą to sposób na wykonanie jakościowej obróbki. Aby otrzymać produkt wysokiej jakości, z gładkimi krawędziami, konieczne jest spełnienie jedynie dwóch dosyć oczywistych warunków. Po pierwsze maszyna do cięcia wodą musi być profesjonalnym, wysokiej jakości urządzeniem. Konieczne jest także, aby obsługiwał ją fachowiec.

You may also like

Leave a reply