Co zrobić ze starym samochodem? Generalnie są dwa rozwiązania: złomowanie albo sprzedaż. Jeśli samochód nie jest jeszcze mocno zniszczony, złomowanie mija się z celem. Jak jednak sprzedać auto, by nie wpędzić się w żadne kłopoty?
Sprzedaż osobie prywatnej
Każdy właściciel auta ma prawo odsprzedać je innej osobie, jednak w jaki sposób to zrobi, ma kolosalne znaczenie. Konieczne jest spisanie umowy, ale to nie wszystko. Zawsze warto sprawdzić, czy kupujący jest rzeczywiście tą osobą, za którą się podaje. Dane wyglądają na podejrzane? Lepiej odpuścić transakcję, nawet gdy zainteresowany nabywca oferuje bardzo korzystną stawkę, a raczej – zwłaszcza wtedy, ponieważ normalnie kupujący stara się zapłacić jak najmniej zamiast proponować zawyżoną cenę.
Po nielegalnej transakcji dawny właściciel samochodu może mieć niemałe kłopoty, bo najczęściej w takich sytuacjach auto używane jest albo do popełnienia przestępstwa, albo trafia na nielegalne złomowisko. W tym pierwszym przypadku oszukanego kierowcę często czeka mało przyjemna przeprawa sądowa i nawet jeśli sąd uzna jego niewinność, dojście do tego momentu kosztuje masę nerwów i pieniędzy.
Krótko mówiąc, dokładna weryfikacja nabywcy to podstawa każdej tego typu transakcji, podobnie jak dopilnowanie wszystkich formalności związanych z umową, polisą OC oraz przerejestrowaniem pojazdu.
Sprzedaż do skupu
Legalnie działający skup, jak https://skupautzagotowke.net/skup-aut/prudnik/, to dużo mniejsze ryzyko, że coś pójdzie nie tak. Skup podpisuje umowę, ale i tutaj warto wcześniej sprawdzić, czy żaden zapis nie budzi wątpliwości. Skup często bierze na siebie urzędowe sprawy związane z transakcją, nie zaszkodzi jednak upewnić się, że faktycznie wszystko zostało załatwione zgodnie z przepisami.
Do skupu oddać można samochód prywatny albo służbowy, w obu przypadkach jest to dozwolona procedura, jeśli jednak auto ma więcej niż jednego właściciela, każdy z nich musi wyrazić zgodę na sprzedaż.
Stacja demontażu
Legalne złomowanie jest możliwe wyłącznie w stacji demontażu posiadającej zezwolenie marszałka województwa. Stacja musi wydać zaświadczenie o utylizacji pojazdu oraz unieważnić tablice, dowód rejestracyjny i kartę pojazdu. Stawki przy złomowaniu są jednak bardzo niskie, dlatego wciąż korzystniejszą opcją pozostają skupy, jak na przykład https://skupautzagotowke.net/skup-aut/strzelce-opolskie/.