Firmy i usługi

Jak wybrać odpowiednie wiertło?

Dowiedz się, jak zobaczyć różnicę między wiertłem do betonu, wiertłem do metalu i wiertłem do drewna, i uzyskaj dobre wskazówki, jak uzyskać właściwą technikę wiercenia.

Wiertarka, którą ma każdy.
Nawet ludzie, którzy mają mało wspólnego z majsterkowaniem, zawsze mają jedno konkretne narzędzi, a mianowicie wiertarkę — a raczej akumulatorową wiertarko-wkrętarkę. Niewielu poradzi sobie bez tego.
Większość może sobie poradzić z jednym zestawem wierteł do betonu i jednym zestawem wierteł do metalu. Trzecim rodzajem zwykłego wiertła spiralnego jest wiertło do drewna. Wiertła do drewna najlepiej nadają się do wiercenia dokładnych otworów w drewnie.
Poza tym istnieje ogrom różnego rodzaju specjalnych wierteł do bardzo dużych otworów, trudnych materiałów i innych celów.

Najlepsze wskazówki dotyczące dokładnego wiercenia.
Jeśli chcesz uzyskać doskonały wynik wiercenia, oto kilka dobrych wskazówek, które ci pomogą.
Szybkie, dokładne otwory wymagają nowego i ostrego wiertła. Większość ludzi zauważyła, że zużyte wiertło kręci się tylko wkoło, ale nie wwierca do środka.

Dostosuj prędkość w zależności od materiału. Na przykład wiercenie w cegłach może być korzystne przy dużej prędkości i uderzeniu, podczas gdy wiercenie w metalu wymaga niskiej rotacji. Przeczytaj formularz dołączony do wiertła z zalecaną prędkością.

Przed wierceniem. Jeśli masz wątpliwości co do tego, z czego wykonana jest ściana, lub jeśli zamierzasz dokładnie wiercić, na przykład w stali, zaletą może być rozpoczęcie od wywiercenia najpierw mniejszego miejsca i stopniowe powiększanie go.

Maszyna powinna pasować do zadania. Wydajna wiertarka akumulatorowa jest dobra do większości zadań. Jednak na przykład przy dużych zadaniach wiercenia w betonie najlepsza jest wiertarka o mocy 220 V. Podczas wiercenia głębokich otworów rozsądne może być od czasu do czasu wyciągnięcie wiertła z otworu, usunięcie mułu wiertniczego lub wiórów i upewnienie się, że wiertło nie nagrzeje się zbyt mocno.

Do precyzyjnych zadań, na przykład w drewnie lub metalu, wygodnie jest zamontować wiertło w stojaku wiertarskim. Dzięki temu otwór jest całkowicie prostopadły i za każdym razem umożliwia wiertłu wiercenie do określonej głębokości. Podczas wiercenia w twardych metalach, takich jak stal i żelazo, korzystne jest chłodzenie wiertła olejem do cięcia i wiercenia. Jednak podczas wiercenia w aluminium do chłodzenia wiertła należy używać alkoholu.

Wiertło do betonu.
Wiertła do betonu są przeznaczone do stosowania w cegłach, betonie, tynku, kamieniu, płytkach i podobnych materiałach. Wiertła do betonu znane są z płytki węglikowej na czubku. Nie są szczególnie ostre w porównaniu do innych rodzajów wierteł. Twarda końcówka oznacza, że uderzająca końcówka wbija się do materiału. Jednak wiertło może być również używane na bardziej miękkie materiały, takie jak tynk.

Możesz dostać wiertła do betonu w wielu różnych wersjach i kolorach, ale zwykle są błyszczące. Bardzo powszechny zestaw ma zwykle średnicę od 3 mm do 10 mm. Możesz również uzyskać wiertła do 25 mm i zmieścić się w standardowym wkładzie wiertarskim. W zależności od średnicy, która wynosi od ok. 70–160 mm, wtedy długość również wzrasta. Możesz również kupić bardzo długie wiertła, do 600 mm w większości rozmiarów, co może być przydatne, gdy wiercisz przez grubą ścianę.

Wiertło do metalu.
Typowe wiertła oznaczone HS lub HSS są przeznaczone do wiercenia w żelazie, mosiądzu, aluminium i innych metalach. Z drugiej strony wiertło nie pasuje na przykład do bardzo twardej, hartowanej stali — jak ostrze noża. Wiertła do metalu są wiertłami uniwersalnymi, równie dobrze sprawdzają się na drewnie i płycie pilśniowej, można je również stosować do wielu rodzajów tworzyw sztucznych.

Wiertła do metalu są zwykle czarne, ale są dostępne jako błyszczące lub ze złotą powłoką tytanową. Wiertło zwykle uzyskuje się od 0, 1 mm do 13 mm. Średnica i długość wynoszą ok. 35–150 mm. Standardowy zestaw to 1-10 mm. Wiertło nadaje się do zwykłego wkładu wiertarskiego w wiertarce.

Wiertło do drewna.
Wiertło do drewna idealnie się nada do wiercenia w drewnie, płytach wiórowych, MDF, sklejce itp. W tym wypadku wiertło do metalu mogłoby zawieść. Ponadto wiertło do drewna ma końcówkę prowadzącą, która umożliwia bardzo dokładne wiercenie. Wiertło skutecznie transportuje wióry z otworu. Wiertła do drewna są zwykle czarne i matowe. Często dostajesz je o średnicy od 3 do 20 mm. Dostępny jest standardowy zestaw od 3 mm do 10 mm. Długość wzrasta wraz ze średnicą od 35 mm do 200 mm. Wiertła do drewna pasują do standardowego wkładu wiertarskiego.

You may also like

Leave a reply