Firmy i usługi

Jak szybko kurier dostarczy paczki do Anglii? Co zmienił Brexit?

Wprowadzenie obowiązkowej odprawy celnej, której podlegają wszystkie paczki do Anglii, wielu osobom nasuwa skojarzenia ze znacznie wydłużonym czasem realizacji usługi. Kiedy nadać przesyłkę, aby dotarła do adresata w odpowiednim czasie? Czy Brexit wpłynął na czas realizacji usług kurierskich? Jak długo idzie paczka do Anglii? Sprawdźmy! 

Jak wygląda odprawa celna paczki do Anglii?

Polska jest w Unii Europejskiej już od wielu lat. Dlatego większość młodych osób nie doświadczyła pokonywania przejść granicznych połączonego z gruntownym przeszukiwaniem zawartości plecaków czy bagażników. Starszym osobom ten obraz utkwił w pamięci i dlatego wysyłka paczki z Polski do Anglii często kojarzy się z jej otwieraniem i przeglądaniem zawartości. W rzeczywistości proces ten przebiega nieco inaczej i to nie kontrola zwykle wydłuża czas realizacji usługi.

Kurier do Wielkiej Brytanii przekazuje wprawdzie wszystkie przesyłki do kontroli celnej. Nie są one jednak otwierane, a jedynie prześwietlane. Celnik sprawdza też deklarację celną, weryfikując jej zgodność z zawartością i przepisami przewozowymi. W serwisie Euro Paka poza nielicznymi wyjątkami czas transportu paczki do Anglii nie wydłuża się znacząco. Wysyłka paczki do Wielkiej Brytanii może się jednak rozciągnąć w czasie, jeśli wzbudzi wątpliwości celnika i ten przekaże ją do szczegółowej kontroli. 

Szybka paczka do Anglii – czy to jest możliwe?

Wysyłka paczki z Polski do Anglii od wielu lat jest sposobem na dostarczenie bliskim krewnym czy znajomym potrzebnych rzeczy osobistych, czy okazjonalnych prezentów. Często czas ich dotarcia do adresata jest ważny, dlatego nadawca chce wiedzieć, kiedy nadać przesyłkę i co zrobić, aby dojechała do celu jak najszybciej. Z pewnością ważna jest jej zawartość, ale też trzeba poprawnie wypełnić deklarację celną i perfekcyjnie zadbać o zapakowanie. 

Standardowy czas realizacji usługi po Brexicie wynosi 4-5 dni. Uwzględnia on już procedurę odprawy. Trzeba jednak wziąć pod uwagę fakt, że wszelkie detale, które mogą budzić wątpliwości celnika, przyczynią się do wydłużenia czasu transportu. Nie zawsze paczka jest konfiskowana. Do zatrzymania na granicy może dojść również wtedy, gdy deklaracja celna będzie niekompletna. Dlatego tak ważne jest jej odpowiednie wypełnienie, włącznie z wyszczególnieniem zawartości. 

Kiedy wysyłka paczki do Wielkiej Brytanii zapewnia szybkie doręczenie?

Czas doręczenia paczki do Anglii zależy od wielu czynników i często wynika z postępowania nadawcy. Biorąc pod uwagę standardowy czas realizacji usługi, warto zadbać o to, aby kurier do Wielkiej Brytanii odebrał przesyłkę w poniedziałek. Jeśli nie ma dostępnego terminu, paczkę można nadać w punkcie stacjonarnym.

Na opóźnienie mogą także wpłynąć:

  • błędne wypełnienie deklaracji celnej, z pominięciem wyszczególnienia zawartości, jej wyceny czy wpisania odpowiednich kodów,
  • niedostępność deklaracji celnej dla celnika (dokument należy wydrukować i umieścić w koszulce na opakowaniu paczki),
  • umieszczenie w przesyłce towarów niedozwolonych,
  • umieszczenie w przesyłce wielu sztuk produktu z podejrzeniem ich przeznaczenia handlowego przy jednoczesnym zaniżeniu ich wartości,
  • przekroczenie wartości paczki 45 euro (celnik może przedłużyć czas odprawy w celu naliczenia opłat),
  • błędne zaadresowanie przesyłki,
  • przekroczenie podanych gabarytów i wagi paczki,
  • nadanie paczki do Anglii przed weekendem lub świętem.

Analizując powyższe czynniki, można sobie wyobrazić, jak ważne jest odpowiednie przygotowanie przesyłki i zadbanie o najdrobniejsze szczegóły. Niestety firma kurierska nie zawsze ma wpływ na ewentualne opóźnienia i trzeba się z nimi liczyć. Można jednak do minimum ograniczyć ryzyko ich pojawienia się, wysyłając najtańsze paczki do Anglii w serwisie Euro Paka i stosując się do powyższych zasad.

You may also like

Leave a reply