Złożenie pit jest obowiązkowe dla każdej osoby, która osiągnęła w poprzednim roku podatkowym dochody podlegające opodatkowaniu. Mogą to być zarówno wypłaty z funduszu gwarantowanych świadczeń pracowniczych, jak i przychody z tytułu umowy o pracę, umowy zlecenie lub umowy o dzieło. PIT za pośrednictwem składają również przedsiębiorcy prowadzący własną działalność gospodarczą. W każdym przypadku możliwe jest złożenie pit od przychodów opodatkowanych przez Internet.

1. Kto musi rozliczyć pit i zapłacić podatek dochodowy?

2. Jak przebiega składanie deklaracji pit?

3. PIT 37 online — dlaczego warto rozliczać się przez Internet?

Deklaracja PIT 37 może być złożona online bez względu na źródło dochodów podatnika i ich wysokość. Urząd skarbowy przyjmuje ją w formie elektronicznej za pośrednictwem płatnika lub rządowego portalu. Rozliczenie pit jest dzięki temu szybkie i proste. Co powinno się wiedzieć o rozliczaniu podatków przez Internet? Kto może rozliczyć pit online?

Kto musi rozliczyć pit i zapłacić podatek dochodowy?

Każdy podatnik, który uzyskuje dochody z tytułu działalności gospodarczej, umowy o pracę, przychodów ewidencjonowanych i innych źródeł, ma obowiązek złożyć PIT. PIT 37 online i inne formularze można przesłać przez Internet, listownie lub zdecydować się na przyjście do urzędu skarbowego osobiście. Do złożenia deklaracji podatkowej zobowiązani są wszyscy podatnicy, nawet gdy ich dochody ze stosunku pracy lub innego źródła nie przekraczają kwoty wolnej od podatku.

Termin sporządzenia imiennej informacji podatkowej jest określony i nie można go przekroczyć. Większość podatników powinna złożyć pit z tytułu stosunku pracy lub działalności gospodarczej do 30 kwietnia. Czas na złożenie deklaracji kończy się o godzinie 23.59.

Jak przebiega składanie deklaracji pit?

Zeznanie podatkowe można złożyć na 3 sposoby. Możliwe jest zarówno zgłoszenie się do urzędu osobiście, jak i wysłanie formularza online. Deklaracja PIT 37 online jest coraz popularniejsza, gdyż można wysłać ją szybko o dowolnej godzinie. Przed złożeniem formularza należy uzupełnić wskazane rubryki na podstawie pit-11, książki przychodów i rozchodów lub innych dokumentów. Następnie gotowy formularz wysyła się przez rządowy serwis. Ministerstwo Finansów zapewnia do niego nieograniczony dostęp wszystkim podatnikom. Portal nie wymaga uiszczania żadnych opłat, by przesłać pit. Wszystkie dokumenty są szyfrowane, dlatego dane są skutecznie chronione przed cyberatakami.

Do deklaracji pit można dołączyć formularz, na którym wykazuje się prawo do ulg i odpisów podatkowych. Formularz jest ważny w szczególności dla rodziców, którzy mają prawo do skorzystania z ulgi na dzieci.

PIT 37 online — dlaczego warto rozliczać się przez Internet?

Rozliczanie formularza PIT 37 przez Internet jest wygodne, gdyż można zająć się nim o dowolnej porze dnia i nocy. Podatnik nie musi brać urlopu lub zmieniać godzin pracy, by osobiście stawić się w urzędzie skarbowym właściwym dla miejsca zamieszkania. Wystarczy, że zaloguje się w portalu podatkowym lub uruchomi program do rozliczania pit, a uzupełni deklarację nawet po godzinach zamknięcia urzędu. Dzięki temu petent unika kolejek, które przez lata tworzyły się przed urzędami skarbowymi tuż przed upływem terminu składania pit.

Dodatkowo rozliczenie pit przez Internet może skrócić czas oczekiwania na zwrot nadpłaconych zaliczek na podatek dochodowy. Elektroniczna deklaracja dociera do urzędu szybciej, dlatego jej weryfikacja przebiega sprawnie. Urząd może dzięki temu szybciej zwrócić podatek. 

You may also like

Leave a reply