Firmy i usługi

Droga, jaką musi pokonać drewno

Zastanawialiście się kiedyś ile musi przejść drewno, żeby móc zostać wykorzystane podczas produkcji mebli, stolarki drzwiowej lub okiennej, a także jako materiał na parkiet?

Gotowe deski i produkty wykonane z drewna można kupić na każdym kroku. Drewniany stół to główny element niemal każdego domu. Jednak użytkowanie tych przedmiotów nie byłoby możliwe, gdyby drewno nie było poddawane obróbce.

Z pewnością nie jednen raz jadąc ulicami spostrzegłeś ciągniki siodłowe wiozące na swojej naczepie długie pnie ściętych drzew. Takie transporty trafiają do wielkich zakładów przemysłowych specjalizujących się w przetwarzaniu pni drzew lub do stolarni.

W tartakach zaczyna dziać się magia. Z pokrytego korą, często jeszcze mokrego drewna zaczynają powstawać piękne, równe deski, które niebawem będą tworzyły drewniane konstrukcję, takie jak płoty, altanki, domki na drzewach, elementy placów zabaw lub będą wykorzystywane jako listwy przypodłogowe, panele drewniane i boazerie. Nie byłoby to możliwe bez zaawansowanych maszyn stolarskich. W tym celu używane są strugarko grubościówki, wyrównywarki, strugarki dwustronne oraz czterostronne.

Przy pomocy maszyn możliwe jest przycinane desek na odpowiednią długość i szerokość w krótkim czasie. Nowoczesne maszyny wykonują pracę szybko i efektywnie. Możemy je przycinać pod wybranym kątem, a także frezować końce, żeby nadać im stylu. Niemal każde urządzenie można zaprogramować, aby pracę wykonywało w sposób powtarzalny. Bez nich cały proces obróbki drewna byłby znacznie wydłużony.

Ponadto każda maszyna, że względu na zamontowane noże, piły tnące i wrzeciona, jest zabezpieczona i posiada wszelkiego rodzaju certyfikaty bezpieczeństwa. Wszystko po to, aby chronić obsługujące je osoby. Posiadają dodatkowe zabezpieczenie na odrzut powstających podczas cięcia wiór. Wyposażone są również w podajniki drewna oraz stoły odbiorcze, co sprawia, że nikt nie ma bezpośredniego kontaktu z ostrzami. W ofercie producentów strugarek znajdziecie wiele specjalistycznych maszyn. Nie wszystkie dedykowane są profesjonalnym zakładom. Wiele z nich jest przeznaczona do użytku hobbystycznego.

You may also like

Leave a reply