Firmy i usługi

Dlaczego sito do przesiewania piasku jest niezbędne w nowoczesnym górnictwie

sito do przesiewania piasku

Dla większości ludzie zupełnie nieznane jest znaczenie, jakie ma sito do przesiewania piasku w wielu różnych gałęziach górnictwa we współczesnym przemyśle. Wystarczy jednak krótki przegląd zasad działania przemysłu wydobywczego, aby docenić kluczową rolę sit przemysłowych, filtrów i wszelkiego rodzaju cedzideł w produkcji surowców wykorzystywanych w budownictwie i wielu innych gałęziach nowoczesnej gospodarki. Okazuje się nawet, że praca wielu laboratoriów, które zajmują się oddzielaniem różnych surowców i składników mineralnych, byłaby niemożliwa, gdyby nie specjalnie produkowane sita, stanowiące najważniejszy element sortowników.

Czy sito do przesiewania piasku może mieć inne zastosowania?

Podstawowym i najbardziej oczywistym sposobem, w jaki może być używane sito do przesiewania piasku, jest filtrowanie różnych frakcji materiałów sypkich. Wystarczy zmiana gęstości tkania zastosowanej siatki i urządzenie jest w stanie w bardzo szybki i precyzyjny sposób rozdzielić dowolny materiał na partie różniące się kalibrem. Nie tylko piasek filtruje się w ten sposób. Wszystkie materiały eksploatacyjne, których używa się w przemyśle spożywczym, a nawet farmaceutycznym, muszą być filtrowane, przecedzane lub przepuszczane przez sita. Dzięki sitom można nie tylko segregować surowce według wielkości pojedynczej ziarna, ale nawet oddzielać i filtrować z nich takie zanieczyszczenia jak odchody owadów, lub włosy różnych zwierząt. Jak się okazuje, konieczność zastosowania technologii sortowników, sit i filtrów w celu ochrony warunków sanitarnych w przemyśle i higieny produktów jest oczywista.

Sita i pokłady sitowe w nowoczesnych przesiewaczach i separatorach wibracyjnych

Bardzo wiele surowców, które uzyskuje się w złożonych i bardzo zaawansowanych procesach wydobywczych, wymaga wstępnej obróbki jeszcze na terenie zakładu wydobywczego. Okazuje się, że odpowiednio zastosowanie sito do przesiewania piasku stanowi bardzo wydajny sposób odwadniania kruszyw, które bardzo często transportuje się na mokro. Wstępne osuszanie pozwala na zaoszczędzenie na kosztach transportu oraz pozwala na wstępną segregację i kwalifikację surowców już w fazie wydobywczej. Wysoka precyzja, z jaką wykonywane są elementy filtrujące i wszystkie pozostałe podzespoły, z których składają się sortowniki, pozwala mieć pewność, że kalibracja surowców mineralnych jest bardzo precyzyjna i może stanowić podstawę do właściwego zakwalifikowania różnych partii materiału do dalszych etapów procesu przetwórczego.

Nowoczesne sito do przesiewania piasku na pierwszy rzut oka nie przypomina w ogóle sitka, które każdy ma w swoim domu, choć technologicznie proces odcedzania mąki i proces przesiewania piasku są do siebie bardzo zbliżone. Okazuje się jednak, że znacznie większej precyzji wymaga się przy kwalifikowaniu różnych frakcji materiału, który w zależności od kalibru może być później wykorzystany w całkowicie odmienny sposób. Dlatego produkuje się sita wyposażone w siatki poliuretanowe, tkane, harfowe, plecione, gumowe, zgrzewane, perforowane. Każde z nich montuje się do specjalnej ramie, dzięki której łatwo jest zamontować je w sortowniku.

Sito do przesiewania piasku odcedza bez mieszania

Sortownik, to nie tylko sito do przesiewania piasku. Sita testowe, filtry i cedzidła można znaleźć w wielu gałęziach przemysłu przetwarzających równie szeroką gamę produktów. Takie samo sito używają:

  • Firmy konserwowe – produkcja zup, galaretek
  • Zakłady przetwórstwa napojów i soków – soki, napoje gazowane
  • Zakłady mleczarskie – lody, sery, masło, mleko
  • Producenci żywności – sos sałatkowy, ketchup, musztarda, majonez
  • Zakłady mięsne – parówki
  • Firmy farmaceutyczne – pasty do zębów, kosmetyki, leki na receptę i bez recepty

Każdego dnia miliony konsumentów wybierają produkty, które przeszły przez filtr, sito lub sitko. Czekolada musi być poddawana kontroli jakości w każdym punkcie przejścia, aby zapobiec zanieczyszczeniu. Producenci zbóż chcą usuwać zbyt duże i zbyt małe kawałki, aby uzyskać bardziej spójny produkt, podczas gdy wysokiej jakości sok z cytrusów wymaga oddzielenia miąższu, nasion i błony skórki.

You may also like

Leave a reply