Firmy i usługi

Dlaczego powinniśmy dbać o części do dojarek?

Części do dojarek

Części do dojarek to bardzo ważny aspekt w hodowli bydła, ponieważ to od ich użyteczności, jakości oraz czystości zależy zdrowie i komfort naszego zwierzęcia, które przy stosowaniu zużytych lub brudnych części jest narażone na ból oraz choroby. Warto zadbać o swoje gospodarstwo i regularnie wymieniać lub serwisować części do maszyn dojących, które ułatwiają pracę i pozwalają na wykonywanie jednocześnie innych czynności, szczególnie przy posiadaniu większej ilości bydła, gdzie wyręczają gospodarza od ręcznego dojenia krów.

Jakie części do dojarek możemy wyróżnić?

Części do dojarek możemy podzielić na:

*filtry;

*gumy strzykowe;

*silikonowe przewody mleczne i powietrzne;

*detale do dojarek;

Do czego służą poszczególne części do dojarek?

Filtry powinny być odporne na różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne. Nie mogą z łatwością się rozrywać, dlatego warto kupić grubsze filtry i więcej za nie zapłacić. Wówczas będą służyły dłużej i bardziej efektywnie. Możemy wyróżnić filtry rurowe oraz krążkowe.

Gumy strzykowe wykonane są z silikonu i powinny posiadać właściwości antybakteryjne, a jeżeli takich nie posiadają wówczas powinniśmy często je czyścić i dezynfekować lub po prostu wymieniać na nowe. Jest to część służąca do połączenia krowy z systemem udojowym, który pobiera od niej mleko. Są stymulatorem do poprawy ilości i jakości doju, dzięki nim krowa daje większe ilości mleka. Muszą być odpowiednio miękkie i elastyczne i przystosowywać się do wymion. Gumy strzykowe zapewniają odpowiednią higienę oraz technikę doju, dzięki czemu krowy nie cierpią a gospodarz otrzymuje większą ilość mleka na sprzedaż.

Gumy strzykowe są jednym z najważniejszych elementów, które powinniśmy wymieniać i używać jako części do dojarek. Bardzo ważne jest, aby dobrać odpowiedni rozmiar gum, ponieważ nie każda krowa jest tej samej wielkości oraz nie każda aparatura będzie mogła się z nimi połączyć. Muszą być one dopasowane również do kształtu wymion. dobór odpowiedniej wielkości i jakości gum strzykowych jest bardzo istotny szczególnie dlatego, że krowie grożą różnego rodzaju stany zapalne spowodowane zbyt mocnym uciskiem lub nieodpowiednim dopasowaniem części do dojarek. Ważne jest, aby wybrać produkt, który nie odkształca się i nie zmienia swoich rozmiarów pod wpływem temperatury.

Musimy uważać nie tylko na brud i bakterie gromadzące się na gumach strzykowych i tworzących się z czasem wybrużdżeniach, ale również na środki i chemię, którą zamierzamy je oczyszczać. Tak samo jak niedobrze jest używać zbyt ciasnych gum, tak samo nie powinniśmy narażać krowy na zbyt luźne gumy strzykowe. Najbardziej wytrzymałe są gumy silikonowe, które nie odkształcają się i nie zmieniają swojej struktury, dzięki czemu łatwiej utrzymać je w czystości i mają dłuższą żywotność.

Kolejne ważne części do dojarek to przewody mleczne. Większość z nich wykonana jest z silikonu, ponieważ jest to materia, który z trudem się odkształca, jest odporny na temperaturę oraz łatwo się go czyści i dezynfekuje. Przewody mleczne mają różne wymiary, które powinien dobrać gospodarz w zależności od tego jakie posiada maszyny do dojenia.

Inne części do dojarek, które stanowią uzupełnienie podstaw to między innymi pokrywy silikonowe czy gumowe zawory i uszczelki różnego rodzaju.

O czym warto pamiętać?

Szczególnie ważne jest regularne serwisowanie, czyszczenie i wymienianie tych części do dojarek, które mają częsty, bezpośredni kontakt z wymionami. Zapobiegnie to stanom zapalnym wymion, które nie pozwalają krowie na oddawanie mleka i przede wszystkim sprawiają jej ogromny dyskomfort i ból fizyczny. Pamiętajmy, że narażając nasze zwierzęta gospodarcze, narażamy również siebie, swoich bliskich oraz wszystkie osoby, które będą spożywały zakupiony od nas produkt.

Kupując zamienne części do dojarek należy pamiętać, że im wyższa cena produktu, tym lepszy jest materiał, z którego go wykonano i tym dłużej będzie nam służył. Części z lepszych materiałów zdecydowanie łatwiej utrzymuje się w czystości i można ich z powodzeniem używać przez dłuższy czas.

You may also like

Leave a reply