Firmy i usługi

Czym jest bonding zębów i co trzeba o nim wiedzieć?

Bonding jest to tani i szybki sposób na całkowitą metamorfozę uśmiechu. Zabieg ten polega na estetycznej odbudowie zębów, do której używa się żywicy kompozytowej. Jest on tańszą alternatywą dla licówek czy koron porcelanowych. Co ważne, cała procedura jest bezbolesna. Co trzeba wiedzieć o bondingu i kiedy warto go wykonać?

Czym jest bonding zębów?

Bonding zębów jest to nieinwazyjna i bezbolesna procedura, której celem jest odbudowa zębów. Zabieg ten polega na zastosowaniu żywicy kompozytowej, czyli miękkiego i elastycznego tworzywa w celu pokrycia płytki zęba.

Jest to szybka metoda, która daje błyskawiczne efekty. Za jej pomocą można:

  • poprawić kształt uzębienia, 
  • pozbyć się przerwy między zębami,
  • zlikwidować przebarwienia,
  • odbudować część zęba.

Już po pierwszej wizycie można zaobserwować znaczne różnice w wyglądzie uzębienia. Bonding zębów przeprowadza się zazwyczaj bez znieczulenia, a procedura trwa ok. 60 minut. Metoda odbudowy kompozytowej nie wymaga ingerencji w tkanki zęba, przez co bonding jest tańszy od licowania zębów. Podczas zabiegu wykorzystuje się kompozyt na zęby oraz zjawisko adhezji, a więc przylegania zastosowanego materiału do powierzchni zęba.

Jak wygląda zabieg bondingu?

Na samym początku lekarz musi przygotować zęba, przed umieszczeniem bondu. Oczyszcza go i wytrawia szkliwo specjalnym kwasem, o łagodnym działaniu. W następnym etapie specjalista musi dobrać odpowiedni kolor kompozytu do pozostałych zębów. Dopiero teraz może zająć się nakładaniem żywicy kompozytowej oraz warstwy właściwego kompozytu. W ostatnim kroku naświetla zęba lampą stomatologiczną. Ile trwa cały zabieg? Przeważnie jest on przeprowadzany już podczas pierwszej wizyty, natomiast dokładny jego czas trwania zależy od wielkości korekty uzębienia oraz samego doświadczenia lekarza. Średnio cała procedura zajmuje ok. 60 minut i jest bezbolesna, a więc znieczulenie nie jest do niej potrzebne.

Kiedy warto wykonać bonding zębów?

Wskazaniem do przeprowadzenia bondingu zęba albo zębów są powierzchniowe uszkodzenia w obszarze korony, a zwłaszcza wszelkiej maści ukruszenia, pęknięcia, uszczerbki i złamania. Jeśli uszkodzenie jest małe, wówczas zamiast wstawiania korony czy licówki, na powierzchnię zęba można zaaplikować elastyczną żywicę, która w procesie adhezji wiąże się z twardą tkanką korony zęba, dokładnie do niej przylegając. Wskazaniem do przeprowadzenia bondingu zębów są też brzydkie przebarwienia, małe różnice w ich szerokości czy długości. Zabieg ten wykonywany jest także przy diastemie i w celu wyeliminowania przerw między zębami.

Jak pielęgnować szkliwo po bondingu?

Po wykonanym bondingu pacjent musi pamiętać o właściwej pielęgnacji swojego uzębienia. Co ważne, żywica kompozytowa jest podatna na przebarwienie, przez co niezbędne jest unikanie wszelkich produktów, które mogłyby zmienić jej naturalną barwę. Pacjent nie powinien więc sięgać po:

  • czerwone wino,
  • gazowane napoje słodzone,
  • kawę,
  • zieloną herbatę.

Przyczyną powstających przebarwień jest też palenie papierosów. Po procedurze bondingu zębów niezwykle istotne jest też dokładne szczotkowanie uzębienia, jak i używanie nici dentystycznych i płynu do płukania ust.

Bonding- zalety i wady

Wśród zalet tej metody należy wyróżnić zwłaszcza takie kwestie jak:

  • szybka modyfikacja uśmiechu,
  • bezbolesny sposób na uzupełnienie ubytków czy likwidację przebarwień,
  • tańsza alternatywa dla koron i licówek,
  • prosty sposób na uzyskanie pięknych, białych i prostych zębów,

Jeśli chodzi o wady, to trzeba pamiętać, aby po bondingu unikać spożywania napojów, które farbują szkliwo. Proces ten należy też powtarzać co ok. 5 lat, gdyż na tyle szacowana jest trwałość kompozytów. Cena zabiegu nie jest jednak wysoka, co nie powinno stanowić problemu dla większości pacjentów. Pacjent musi też pamiętać, aby co 3 miesiąca zgłaszać się na polerowanie kompozytów.

Bonging zęba- przeciwwskazania

Bonding wykonuje się tylko na zdrowych zębach, a więc do przeciwwskazań zalicza się schorzenia przyzębia i zmiany próchnicze. Przed wykonaniem bondingu lekarz w razie potrzeby wykonuje kompleksowe leczenie uzębienia, aby przygotować zęby do aplikacji kompozytu. Procedurę nie wykonuje się też u osób, zmagających się z bruksizmem, czyli ścieraniem i zgrzytaniem zębów.

Gdzie warto przeprowadzić zabieg bondingu?

Bonding zębów najlepiej wykonać w renomowanej i doświadczonej placówce. W Chorzowie takim miejscem jest Gabinet Stomatologiczny Klinika Uśmiechu. W tym gabinecie pracują profesjonalni stomatolodzy z poczuciem estetyki i świetnymi zdolnościami manualnymi i umiejętnościami, które są niezwykle ważne podczas wykonywania bondingu.

Opracował Kamil Maj – redakcja bajkowechwile.pl

You may also like

Leave a reply