Edukacja i kariera

Czy znajomości pomagają w znalezieniu pracy?

W procesie szukania pracy poza agencjami i portalami, warto też wziąć pod uwagę znajomości które posiadamy. Szczególnie, jeśli nie posiadamy sprecyzowanych oczekiwań odnośnie pracy na konkretnym stanowisku w wąskiej specjalizacji.

Mając za podstawowy cel aktywizację zawodową i znalezienie jakiegokolwiek zatrudnienia, możemy korzystać z dowolnie szerokiej siatki znajomości. Jeżeli zaś interesuje nas konkretne stanowisko, liczba przyjaciół, którzy mogą nam pomóc z pewnością zawęża się, ale nawet jeśli zostanie choć jedna osoba pracująca w interesującym nas miejscu, to wciąż może okazać się ona nasza przepustką do sukcesu. Dlaczego? Mimo czasów w których większość firm stawia na media, wciąż istnieje ogrom tych, które w pierwszej kolejności stawiają na pocztę pantoflową. Takie decyzje padają najczęściej w niewielkich firmach w których szefowie stawiają duży nacisk na posiadanie wokół siebie osób zaufanych.

Gdzie i w jaki sposób szukać osób zaufanych jak nie poprzez rekomendację tych osób, na których już dziś możemy w pełni polegać?

Stąd też polecenie nas przez kogoś, kto jest już blisko pracodawcy, może zadecydować o tym, że dostaniemy posadę o której informacja nawet nie wyszłaby na światło dzienne. O pomoc naszych znajomych możemy poprosić też w formie podrzucenia naszego CV do firmy w której pracują. Tutaj analogiczne działanie. Jeśli nasz znajomy jest cenioną osobą, momentalnie nasze szanse również wzrastają. Pracownicy o dobrej reputacji będący z nami w dobrych relacjach zwiększają nasze szanse wielokrotnie. Po części stajemy się na starcie bardziej godni uwagi, aniżeli osoby kompletnie niepowiązane z firmą.

W procesie szukania pracy nasze znajomości mogą stać się nieocenioną pomocą w drodze do realizacji celu jakim jest zarówno wymarzona posada, jak i po prostu podjęcie jakiejkolwiek pracy. Warto wziąć tę formę pod uwagę, tym bardziej, że istnieje sporo firm, które nie szukają pracowników poprzez portale dedykowane temu celowi. Badania wykazują, że znacząca liczba ludzi znajduje pracę właśnie dzięki najbliższym. Pamiętajmy jednak by nie polegać jedynie na innych, ale równolegle starać się również we własnym zakresie o zatrudnienie, posługując się innymi formami poszukiwań. Dzięki temu będziemy posiadać lepszą pozycję negocjacyjną.

You may also like

Leave a reply