Firmy i usługi

Co grozi za brak posiadania licencji transportowej?

Licencja transportowa daje nam pozwolenie na prowadzenie działalności związanej z przewozem osób i towarów czy różnego rodzaju rzeczy. Nie mówimy tutaj oczywiście o podrzuceniu znajomych do domu, albo o przewiezieniu kartonu z naczyniami podczas przeprowadzki, ale o działaniach związanych z przewozem na dużą skalę w konkretnym, zarobkowym celu. Jeżeli prowadzona firma, zajmuje się na przykład organizowaniem wycieczek i zobowiązuje się do przewozu Klientów do celu podróży, jest to transport zarobkowy i wiąże się z posiadaniem licencji transportowej. Jeżeli nasza działalność obejmuje transport surowców, np. drewna, wełny, artykułów spożywczych w konkretne miejsce, co jest równoznaczne z otrzymaniem wynagrodzenia za wykonaną usługę, również konieczne jest posiadanie wspomnianej licencji.

Ile kosztuje licencja transportowa?

W zależności od tego na jak długo chcemy otrzymać licencję transportową będziemy musieli ponieść odpowiednie koszty. Znaczenie ma też fakt ubiegania się o licencję krajową i międzynarodową, oraz posiadanie dodatkowego zabezpieczenia finansowego. Wszystkie warunki związane z otrzymaniem licencji mają znaczenie na koszty związane z jej otrzymaniem.

Transport krajowy – przewóz towarów:

 • 800 zł na okres od 2 do 15 lat
 • 900 zł na okres od 15 do 30 lat
 • 1000 zł na okres od 30 do 50 lat

Transport krajowy – przewóz osób:

 • 700 zł na okres od 2 do 15 lat
 • 800 zł na okres od 15 do 30 lat
 • 900 zł na okres od 30 do 50 lat

Transport międzynarodowy

 • 4000 zł za licencję, dodatkowo 440 zł za wypis licencji na okres do 5 lat
 • 8000 zł za licencję, dodatkowo 880 zł za wypis licencji na okres do 10 lat
 • W przypadku licencji na transport międzynarodowy konieczne jest posiadanie zezwolenia na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego. Koszt takiego zezwolenia to 1000 zł.

Dodatkowo, bez względu na to czy ubiegamy się o licencję krajową czy międzynarodową, musimy liczyć się z opłatą za ilość zgłoszonych pojazdów, która wynosi 10% opłaty od kwoty za udzielenie licencji.

Licencja transportowa wiąże się nie tylko z kosztami za sam fakt jej wydania. Urząd rozpatrujący wniosek i analizujący dokumenty, bierze pod uwagę zabezpieczenie finansowe – to trochę tak, jak gdybyśmy ubiegali się o kredyt hipoteczny. Nasza poduszka finansowa w firmie musi wynosić:

 • 9 000 EUR na pierwszy pojazd w transporcie drogowym
 • 5 000 EUR na każdy kolejny pojazd w transporcie drogowym
 • 50 000 euro w przypadku transportu pośredniczącego w przewozie towarów

Brak posiadania licencji transportowej, a prowadzenie działalności

Jeżeli koszty ubiegania się o licencję transportową przewyższają Twój budżet, a mimo wszystko zdecydujesz się na taką formę działalności, musisz liczyć się z konsekwencjami. Złapanie kierowcy drogowego bez ważnej licencji, skutkuje kara pieniężną do kwoty 12 000 zł. Nie można tutaj liczyć na łut szczęścia, bowiem kontrole drogowe przeprowadzane są regularnie i skrupulatnie, a taka forma mandatu całkowicie nie opłaca się firmie, szczególnie, że naraża nas na złą opinię, co może skutkować problemami w uzyskaniu licencji transportowej.

Jak ubiegać się o licencję transportową?

Poza kosztami, ubieganie się o licencję transportową wiąże się z mnóstwem wypełnionych i złożonych dokumentów, zaświadczeń i certyfikatów. W zależności od tego, czy ubiegamy się o licencję w kraju czy na skalę międzynarodową, będziemy musieli odwiedzić lokalny Zarząd Dróg i Transportu lub Główny Inspektorat Transportu Drogowego. Jeżeli przerażają nas związane z licencją formalności, warto skorzystać z usług firm wyspecjalizowanych w dziedzinie licencji jak na przykład BOS Licencje transportowe.

Wszelkiego rodzaju sprawy związane z przewozem osób i towarów, wizami czy ubezpieczeniami są bardzo dobrze znane pracownikom BOS Licencje transportowe. Dzięki skorzystaniu z ich usług otrzymamy nie tylko kompleksową opiekę nad formą prowadzonej działalności, ale wsparcie w zakresie wypełniania, a następnie składania dokumentów, pilnowania terminów oraz kompletnej obsługi związanej z licencjami transportowymi dla naszych kierowców.

You may also like

Leave a reply