Dom i mieszkanie

Żaluzje drewniane – estetyka i funkcjonalność

Żaluzje drewniane to niezwykle elegancki sposób na osłanianie swoich okien. Stanowią funkcjonalną i atrakcyjną wizualnie ochronę przed słońcem oraz wzrokiem sąsiadów. Podpowiadamy, dlaczego warto stawiać na ten rodzaj żaluzji.

Żaluzje drewniane – rodzaje

Najczęściej stosowany podział żaluzji z drewna jest zależny od grubości listewek, na które się składają. W tym przypadku wyróżnia się żaluzje:

  • z lamelami o szerokości 25 mm – jest to najpopularniejszy rodzaj żaluzji drewnianych. Sprawdzą się na ścianie, suficie oraz na ramie okna.
  • z lamelami o szerokości 50 mm – znacznie mocniejsze od wspomnianych poprzedników, powinny być montowane bezpośrednio przy oknie.

Omawiając żaluzje drewniane nie sposób nie wspomnieć o roletach na dzień i noc wykonanych z tego materiału. Jest to osłona umożliwiająca regulacje położenie lameli, które można przestawiać na pozycje zapewniające odpowiednią ochronę o każdej porze dnia i nocy.

Zalety drewnianych żaluzji

Żaluzje drewniane to system osłony okien wykazujący wiele zalet. Pierwszą i najbardziej oczywistą jest ochrona wnętrza przed światłem słonecznym. Pod tym względem spisują się znacznie lepiej niż klasyczne zasłony lub firanki. Poza tym są niezwykle funkcjonalne, posiadają łatwy w obsłudze system regulowania natężenia światła, które dostaje się do pomieszczenia. Żaluzje wykonane z drewna cechują się pięknem pochodzącym od natury. Ich cienkie i niezwykle estetyczne lamele będą stanowiły elegancki dodatek dla wybranego wnętrza.

Ponadto warto zauważyć, że naturalne drewno to bardzo trwały materiał, który nagrzewa się znacznie wolniej od aluminium i innych sztucznych tworzyw. Z oczywistych przyczyn nie jest podatne na silne promieniowanie słoneczne, dzięki czemu nie blaknie pod jego wpływem. Poza tym opisywany rodzaj żaluzji cechuje się wysoką odpornością na uszkodzenia mechaniczne i nie wymaga specjalistycznych zabiegów pielęgnacyjnych. Są łatwe w czyszczeniu, wystarczy regularne pozbywanie się osiadającego na nich kurzu. Wspomniane zalety sprawiają, że są żaluzje drewniane stanowią rozsądną inwestycje na długie lata. 

Kiedy warto stawiać na drewniane żaluzje?

Opisywany rodzaj żaluzji cechuje się dużą uniwersalnością. Sprawdzą się zarówno w klasycznych, jak i nowoczesnych aranżacjach. Doskonale prezentują się w towarzystwie drewnianych podłóg oraz mebli. Wykorzystanie tego materiału sprawia, że wybrane wnętrze staje się jeszcze przytulniejsze. Takie żaluzje odnajdą się w stylu rustykalnym i angielskim. Ponadto warto je stosować przy aranżacji kolonialnej lub botanicznej, gdzie stawia się na większą ilość dodatków wykonanych z naturalnych tworzyw.

Poza tym sprawdzą się w minimalistycznych stylach, a ich zastosowanie ociepli charakter tego typu wnętrz. Warto zaznaczyć, że tego typu żaluzje mogą występować w różnych kolorach. Ciemniejsze modele zdadzą egzamin w pomieszczeniach o dużym metrażu. Żaluzje drewniane białe mogą stanowić funkcjonalne wyposażenie niewielkich wnętrz. Takie rozwiązanie sprawi, że wybrany pokój będzie zdawał się być nieco obszerniejszy.

Autor: Sarmata (wszelkie prawa zastrzeżone)

You may also like

Leave a reply