Każdy posiadacz pojazdu wie, jak ważne jest wykupienie polisy OC. Niedopełnienie obowiązku grozi karą finansową, a taki pojazd nie powinien być uczestnikiem ruchu drogowego. Istnieje wiele firm ubezpieczeniowych, które oferują różnorodne warunki polisy OC. Dlaczego ubezpieczenia OC są obowiązkowe i co obejmuje polisa OC? Przeczytasz w poniższym artykule.
Jakie są regulacje prawne ubezpieczenia OC w Polsce
OC to ubezpieczenie odpowiedzialność cywilnej. Jak powszechnie wiadomo, ubezpieczenia OC są obowiązkiem każdego posiadacza pojazdu. Wszystkie regulacje odnośnie polis OC zostały zawarte w Ustawie z dnia 22 maja 2003 roku o ubezpieczeniach obowiązkowych. Według ustawy obowiązkowe ubezpieczenia to ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych za powstałe szkody związane z ruchem pojazdu. Co istotne, brak polisy OC wiąże się z nałożeniem kar finansowych przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Wysokość kary grzywny jest uzależniona od typu pojazdu, a także długości przerwy ubezpieczenia OC. Dodatkowo jest ona obliczana od wysokości płacy minimalnej.
Dlaczego ubezpieczenia OC samochodu są obowiązkowe dla kierowców?
Wprowadzenie obowiązku OC jest związane z faktem, iż często dużo łatwiej jest otrzymać odszkodowanie od ubezpieczyciela niż sprawcy wypadku czy kolizji drogowej. Polisa OC jest ochroną nie tylko dla osoby poszkodowanej, ale również kierowcy. Koszty naprawy samochodów uczestniczących w kolizjach drogowych to często dziesiątki tysięcy złotych, szczególnie jeśli chodzi o nowe i luksusowe auta. Takie kwoty są trudne do pokrycia i wiele osób mogłyby wpędzić w kłopoty finansowe. Wprowadzenie obowiązku ubezpieczenia OC jest świetnym rozwiązaniem, gdyż zapobiega konfliktom pomiędzy stronami kolizji drogowej i umożliwia wypłatę odszkodowania bez naruszania własnego budżetu.
Polisa OC – co obejmuje?
Polisa OC obejmuje zdarzenia, których sprawcą jest posiadacz ubezpieczenia, są to:
- potrącenie osoby pieszej lub poruszającej się jednośladem;
- zderzenie z innym pojazdem;
- uszkodzenie samochodu podczas postoju;
- potrącenie zwierzęcia domowego i dzikiego;
- uderzenie samochodem w budynek, obiekt publiczny czy ogrodzenie.
Dzięki temu polisa pokryje koszty odszkodowania za całkowitą stratę, a także naprawy uszkodzonych pojazdów i koszty wynajmu auta zastępczego. Ubezpieczenia OC pokrywają również koszty:
- badania technicznego po wykonaniu napraw;
- noclegu dla poszkodowanych;
- holowania, akcji ratunkowej, płatnego parkingu;
- posprzątania miejsca zdarzenia;
- tłumaczenia dokumentacji;
- rehabilitacji, leczenia i dożywotniej renty;
- odszkodowania za krzywdy;
- zwrot w wyniku zdarzenia korzyści majątkowych.
Czy polisa OC obowiązuje tylko w Polsce?
Większość krajów europejskich posiada regulacje prawne, które nakazują posiadaczom pojazdów wykupienie ubezpieczenia OC. Dlatego również Polska wprowadziła takie przepisy, dzięki którym możliwe jest podróżowanie poza jej granicami. To nie tylko cała Unia Europejska, ale również Norwegia, Szwajcaria, Chorwacja i Islandia, gdzie ważne jest polskie OC. Dzięki temu nie ma konieczności wykupywania kolejnych polis obowiązujących w innych krajach.
Gdzie kupić polisę OC?
W wielu miastach i Internecie roi się od firm ubezpieczeniowych, które oferują polisy OC pojazdów. Przebierając w wielu ofertach, warto zajrzeć na stronę Towarzystwa Ubezpieczeń Wzajemnych, czyli TUZ. W ofercie posiadają ubezpieczenie online, którego wykupienie jest niezwykle proste i szybkie. Dostępny jest również kalkulator OC, który pozwoli na obliczenie składki ubezpieczenia online. To doskonała opcja dla wielu osób, gdyż bez wychodzenia z domu można szybko wykupić obowiązkową polisę, nie narażając się na karę grzywny. Dzięki kalkulatorowi możliwe jest także obliczenie składki za inne ubezpieczenie, na które chce zdecydować się posiadacz pojazdu, np. NNW, AC, Autoszyby czy Autocasco. Kalkulator jest w pełni darmowy i umożliwia szybki wybór jak najlepszej oferty, zaraz po wpisaniu podstawowych danych samochodu.
Co wpływa na wysokość składki ubezpieczenia OC?
Na wysokość składki OC, którą można wyliczyć w kalkulatorze, wpływają dane podane w formularzu. Są to informację odnośnie auta i jego posiadacza. To marka samochodu, jego przebieg, pojemność silnika, a także wiek kierowcy, historia ubezpieczenia, ilość kolizji, a także miasto, w którym mieszkamy. Co istotne korzystanie z dodatkowych ubezpieczeń jak NNW, AC i Autocasco, ubezpieczenie szyb obniża składkę za ubezpieczenie OC.