O tym, że studia medyczne są trudne, wie każdy – nawet ci, którzy się na nie nie wybierają. Na szczęście nie oznacza to, że nie da się do nich odpowiednio przygotować. Dobry plan to bowiem połowa sukcesu. Podpowiadamy, co warto mieć na uwadze.
Nauka to podstawa
W przypadku studiów medycznych zasada 3xZ (czyli zakuć, zdać, zapomnieć) raczej się nie sprawdzi. Nieważne, jaką specjalizację masz na oku, wiedza na tym kierunku to podstawa i to obarczona dużą odpowiedzialnością. Późniejsze braki mogą być bardzo dużym problemem. Kandydaci na studia medyczne powinni więc rozpocząć zdobywanie wiedzy jeszcze przed rokiem akademickim. Wbrew pozorom czasu na naukę już w trakcie studiów jest niewiele – te 2,3 miesiące wakacji poświęcone zrozumieniu podstaw mogą być dużą szansą na lepsze wyniki.
Jak rozpocząć naukę? Polecamy zaopatrzenie się w podręczniki na studia. Bez problemu znajdziesz je w specjalistycznych księgarniach, które zajmują się sprzedażą publikacji naukowych.
Dobre wyniki matury
Jeśli maturę masz jeszcze przed sobą, pamiętaj, że to jej wyniki decydują w dużej mierze o tym, czy dostaniesz się na studia medyczne oraz jak sobie na nich poradzisz. W szkole zdobywasz bowiem podstawę z zakresu biologii i chemii. To pierwszy krok do pogłębiania wiedzy. Wykonany niedokładnie może zaowocować niezadowalającymi wynikami maturalnymi i późniejszymi problemami w opanowaniu trudniejszego materiału.
Warto także podkreślić, że w przypadku studiów medycznych najwyżej punktowane są wyniki maturalne dwóch przedmiotów: biologii i chemii. To im warto poświęcić najwięcej czasu i uwagi, tak by egzaminy na poziomie rozszerzonym zdać bez większego problemu.
Odpowiednia metoda
Ponieważ przygotowanie na studia medyczne wymaga głównie nauki, warto przygotować odpowiedni plan, który zakłada wykorzystanie najbardziej efektywnej metody kształcenia. Dobór metody zależy oczywiście od tego, co sprawdza się najlepiej w Twoim przypadku, ale mamy kilka rad.
Przede wszystkim pamiętaj o tym, że najważniejsza jest systematyczność. Nową wiedzę należy zdobywać w odpowiednich „porcjach”, a starą relatywnie często powtarzać. Warto wyrobić sobie nawyk codziennego przyswajania materiału. Nie muszą to być duże dawki wiedzy. Większości kandydatom wystarcza pół godziny, aby nauczyć się czegoś nowego i utrwalić wcześniej zdobyty materiał.
Warto także uzbroić się w cierpliwość w wykonywaniu zadań maturalnych. Czynność ta nudzi się szybko, jednak jest niezwykle pomocna zarówno przed maturą, jak i po.
Na koniec warto zaś dodać, że równie ważny co nauka jest także relaks. Zmęczeni nie pracujemy efektywnie i nie przyswajamy materiału tak, jak powinniśmy. Pamiętaj więc, aby zawsze robić sobie przerwy i regularnie rozładowywać stres np. uprawiając sport.