Edukacja i kariera

Strona wizualna CV

Przeciętny kandydat udając się na rozmowę o pracę bardzo dba o swój wygląd zewnętrzny, jego schludność, oraz higienę osobistą. Chce się odpowiednio zaprezentować i nie zrobić złego pierwszego wrażenia. Niestety często zapominają, iż tak samo schludnie i wyróżniająco się powinno wyglądać także CV. To dokument, który daje nam szansę na wyróżnienie się z tłumu kandydatów o pracę. Chcąc w pełni wykorzystać możliwości jakie daje, musimy jednak zadbać o jego wizualia.

Jak to zrobić?

Dobre Curriculum Vitae powinno przykuwać spojrzenie. Nie powinno być to jednak spojrzenie pełne politowania. Czasy, kiedy CV musiało uparcie mieścić się na jednej stronie odeszły w niepamięć. Będzie dobrze jeśli zmieścisz się na maksymalne trzech stronach w przypadku bogatego doświadczenia, lub na dwóch w przypadku nieco uboższego. W przeciwnym razie przyszły pracodawca może odnieść wrażenie, że nie potrafisz sprawnie wypunktować najistotniejszych elementów.

Ważne by informacje o Tobie były uporządkowane i pozbawione chaosu. Sprawdź dokładnie błędy ortograficzne i stylistyczne. Pojawienie się ich w tak ważnym miejscu, skrajnie źle świadczy o kandydacie. Jeśli zaś chodzi o formę graficzną, czyli wymyślne zabiegi wizualne, te będą pożądane w zawodach wymagających kreatywności jak grafik, projektant stron www, projektant postaci i gier, twórcy treści etc. Nie chodzi przecież o to, by ktoś aplikujący na stanowisko mechanika zamiast myślników używał symboli kół samochodowych, bo sprawiałoby to wrażenie co najmniej niepoważne.

Lepiej więc pozostać przy standardowym wyglądzie CV aplikując na stanowiska pracy dalekie od kreowania. Nie warto też tworzyć choinki świątecznej i trzymać się standardowych krojów pisma oraz nie szaleć z efektami kolorystycznymi, podkreśleniami, pogrubieniami czy kursywami. Wyróżniać powinny się tylko nagłówki danych dziedzin. Szczególną uwagę należy przyłożyć też do zdjęcia naszej osoby, które będzie przykuwało największą uwagę. Pamiętajmy też, że każde CV musi być opatrzone aktualną zgodą na przetwarzanie danych osobowych. Bez tego dopisku musimy liczyć się z tym, że nasze zgłoszenie wyląduje w koszu.

Przygotowanie dobrego CV to bardzo istotny, by nie powiedzieć najistotniejszy etap szukania pracy. W procesie przygotowania tego dokumentu musimy trzymać się pewnych zasad, by nie spalić swojej kandydatury już na starcie, wywierając na pracodawcy wrażenia bycia nieodpowiednią osobą. Warto zatem zainwestować w siebie już na tym etapie, bądź skorzystać z pomocy profesjonalisty.

You may also like

Leave a reply