Rozpoczynasz właśnie przygodę z nurkowaniem? A może już nurkujesz, ale nie do końca wiesz, czy posiadasz wszystko co niezbędne aby ułatwić Ci te podwodne wyprawy? Poza dobrym stanem zdrowia i niezbędnym minimum jak okulary, maska, kombinezon czy butla z tlenem, przyda się kilka innych gadżetów, dzięki którym poczujesz się pod wodą pewnie i bezpiecznie.
Stan zdrowia, a nurkowanie
Uprawianie każdego sportu wymaga dobrej kondycji i ogólnego, dobrego stanu zdrowia. Inaczej jest jednak z bieganiem, chodzeniem na siłownie czy fitnessem, a inaczej ze sportami, które wiąże się z wydaniem sporego nakładu gotówki już na sam start. Przed rozpoczęciem przygody z nurkowaniem, warto wykonać badania takie jak EKG serca, RTG klatki piersiowej, morfologię, badanie moczu, a także odbyć konsultacje laryngologiczną, a następnie wyniki skonsultować z lekarzem nurkowym. Jeżeli stan zdrowia pozwala nam na zanurzanie się pod wodą i podróżowanie w głębinach, możemy zacząć kompletować sprzęt.
Sprzęt na dobre początki pod wodą – od czego zacząć?
Przebywanie pod wodą wychładza organizm. Musimy zadbać nie tylko o temperaturę ciała, ale również o elementy, które pozwolą nam się pod wodą sprawnie poruszać, oglądać i zwiedzać, oddychać, a także zapewnią nam maksymalny poziom bezpieczeństwa.
Maska do nurkowania
Maska jest istotnym komponentem stroju podczas nurkowania. Jej odpowiedni wybór zapewnia nam szerokie pole widzenia, dzięki czemu możemy dostrzec więcej interesujących elementów podwodnego świata. Znaczenie mają nie tylko szybki, które poza frontem, mogą być również umieszczone po bokach, ale także materiał z jakiego została wykonana maska. Im bardziej elastyczna tym większa szansa na dopasowanie jej do owalu twarzy i zwiększenia komfortu nurkowania.
Płetwy do nurkowania
Jeżeli poważnie podchodzimy do tematu nurkowania i chcemy zanurzyć się głęboko pod wodę, najlepszym wyborem będą płetwy paskowe, które zakłada się na specjalne buty neoprenowe. Zwiększają one powierzchnię stopy, dzięki czemu ułatwiają i przyspieszają poruszanie się pod wodą. Płetwy mają również różne stopnie twardości – te najbardziej twarde są najcięższe, jednak pozwalają szybko się przemieszczać. Im minusem dla początkującego nurka może być brak umiejętności pływackich, twarde płetwy wymagają też odpowiedniej siły w nogach.
Komputer nurkowy
Komputer nurkowy sprawdzi się nie tylko u zaawansowanych nurków, ale także u amatorów i osób, które rozpoczynają naukę nurkowania. Ten elektroniczny sprzęt, łatwy w użyciu i wygodny, mierzy wiele parametrów, które zwiększają komfort przebywania na głębinach i monitoruje techniczne aspekty związane z nurkowaniem pokazując:
- aktualną głębokość
- czas nurkowania
- temperaturę wody
- przystanki dekompresyjne i czas jaki pozostał do ich odbycia
- czas na jaki wystarczy tlenu
- maksymalnie osiągniętą głębokość
Komputer nurkowy można kupić w wersji na rękę i w wersji mini komputera w konsoli. Jeżeli nurkujemy sporadycznie, możemy pokusić się o konsolę, jednak w każdym wypadku sprzęt na ręce będzie wygodniejszy, będziemy mieć do niego łatwiejszy dostęp, a przez to, że wyglądem przypomina smartwach, to ciężko go zapomnieć. Komputer nurkowy to sprzęt na lata, dlatego warto przemyśleć jego wybór. I chociaż początkujący nurek nie będzie potrzebował zbyt wielu funkcji z uwagi na krótsze i płytsze wyprawy wodne, to zdobywając doświadczenie jego potrzeby będą rosły. Warto więc porównać oferty, zastanowić się jak będziemy ze sprzętu korzystać i kupić model, który wykorzystamy zarówno jako amatorzy jak i profesjonalni nurkowie.