Dom i mieszkanie

Najlepsza farba do dachu – jak ją wybrać?

Podczas remontu, czy budowy domu mamy tyle spraw na głowie, że niektóre lubią nam umykać. Jedną, z tych rzeczy jest właśnie farba do dachu. Wydawać by się mogło, że jest to mały znaczący szczegół podczas budowlanych zawirowań, a jednak – nic bardziej mylnego. Dach jest przecież jednym z najważniejszych elementów całego budynku. To on zabezpiecza wnętrze i chroni mieszkańców przed czynnikami atmosferycznymi. Warto więc zadbać, aby farba do dachu została wybrana według najlepszych parametrów (i nie zawsze tym parametrem jest najniższa cena).

Farba do dachu – dlaczego jest taka ważna?

Główną funkcją dobrej farby jest ochrona dachu przed niszczeniem i zbytnim narażeniem na promienie słoneczne oraz opady deszczu lub śniegu. Podejmując więc decyzję, która farba do dachu będzie najodpowiedniejsza w naszym przypadku, powinniśmy przede wszystkim rozeznać się w propozycjach dostępnych na rynku. Farby różnią się między sobą ceną, właściwościami i opiniami.

Jednym z ważniejszych czynników, jest na pewno elastyczność farby i jej rozciągliwość. Niektórzy zapominają (lub nie wiedzą), że blacha kurczy się i rozszerza w zależności od temperatury. Niski wskaźnik elastyczności powodować będzie pękanie farby, a co za tym idzie, dach przestanie być po czasie należycie chroniony.

Podczas zakupów, warto również sprawdzić, z jakich substancji chemicznych farba jest zrobiona i wybierać te możliwie najmniej toksyczne. W ciepłe dni dach jest pod szczególnym wpływem promieni słonecznych i potrafi nagrzać się do bardzo wysokich temperatur. Dlatego najlepiej jest szukać możliwie najekologiczniejszych artykułów, posiadających atesty oraz niewydzielających toksycznych oparów.

Proponujemy również sprawdzać okresy gwarancji, których producent udziela na swoje farby. Niektóre z nich mogą sięgać nawet do 5 lat. Im dłuższy okres zapewnionej gwarancji, tym większa pewność, że dach jest odpowiednio chroniony.

Jak malować dachy farbą?

W Internecie można spotkać się z wieloma wskazówkami dotyczącymi malowania dachów farbą. Należy pamiętać, że przy każdym materiale, sposób malowania może się nieco różnić. Przed zakupem farby do dachu, ważne jest, aby właściwie określić rodzaj blachy do niego wykorzystany. Zalecamy również, aby rozważyć skorzystanie z usług firmy dekarskich, które mają doświadczenie w pracy z dachami.

Sam proces malowania dachu można podzielić na kilka etapów. Należy przygotować i oczyścić malowane podłoże, w niektórych przypadkach może okazać się konieczne zmatowienie elementów. Malowanie powinno odbywać się w sprzyjających warunkach pogodowych – raczej nie w gorące lato i na pewno nie w mroźną zimę. Zazwyczaj, przed malowaniem, zaleca się nałożenie specjalistycznego podkładu pod farbę. Warto również pamiętać, że po pomalowaniu farba musi mieć czas na wyschnięcie.

Farba do dachu – jaki wybrać odcień?

To, jaki kolor farby do dachu wybierzesz, zależy przede wszystkim od Ciebie. Na rynku dostępnych jest wiele barw, zazwyczaj w kolorze czerwieni, cegły lub brązu, ale można również znaleźć farby do dachu w kolorach ziemi, granatu czy szarości. Co do zasady, kolory mogą się nieznacznie różnić na różnych materiałach, ale nie jest to zazwyczaj bardzo zauważalne. Dlatego, wybierając kolor farby, możesz spokojnie kierować się swoimi upodobaniami i wizją wymarzonego dachu.

Farba do dachu jest ciekawym pomysłem na zmianę wyglądu zwykłej i nudnej blachy, w nowy, ciekawy projekt. Dodatkowo, dobra farba zabezpieczy dach na kilka lat i pomoże zaoszczędzić pieniądze, które musiałyby zostać użyte na jego renowację.

You may also like

Leave a reply