Kredyty i pożyczki

Kto może starać się o kredyt hipoteczny?

Kredyt hipoteczny to zobowiązanie celowe, dzięki któremu możliwe jest zakupienie nieruchomości – domu lub mieszkania, a także działki budowlanej. Można nim sfinansować budowę domu, a także remont. Otrzymanie kredytu hipotecznego wiąże się jednak z pewnymi wymogami, przez co nie jest taki łatwy do uzyskania. Kto może się o niego starać?

Kto może się starać o kredyt hipoteczny?

Odpowiedź na to pytanie jest prosta – każdy. Oczywiście, aby go otrzymać, należy wcześniej spełnić określone wymogi, które nakłada na nas bank, a te nie należą do najniższych. Z tego też względu utarło się pewne przekonanie, że kredyt hipoteczny jest zobowiązaniem, które bardzo trudno dostać i osoby o niskich zarobkach czy single nie mają szans na takie finansowanie. Nie jest to tak do końca, ponieważ stan cywilny czy nawet zarobki nie są tutaj najważniejsze.

Czy singiel może dostać kredyt hipoteczny?

O tym, czy możliwy kredyt dla singla dowiesz się z artykułu na kredytus.pl. Odpowiedź na to pytanie jest jednak prosta i brzmi – tak. Nie ma żadnych przepisów, które warunkowałyby, że takie zobowiązanie jest przeznaczone tylko dla par czy rodzin. Dla banku istotne będzie to, jaką posiada się zdolność i historię kredytową, a więc stan cywilny nie jest tu najważniejszy (choć też jest to brane pod uwagę). Jeżeli więc jesteś osobą samotną, ale masz pracę i stały dochód, uzyskanie kredytu hipotecznego nie jest niemożliwe.

Czy można dostać kredyt hipoteczny przy niskich zarobkach?

Tutaj sprawa jest trochę bardziej skomplikowana i nie można udzielić jednoznacznej odpowiedzi „tak” lub „nie”. Wiele będzie zależało od okoliczności, ale niewątpliwie istotną kwestią będzie to, o jak duże kredytowanie się staramy. Jak wiadomo, bank udziela określoną wysokość pieniędzy na podstawie posiadanej zdolności kredytowej, a im mniej zarabiamy, tym będzie ona niższa.

Nie wyklucza to oczywiście możliwości uzyskania finansowania, jednak z pewnością mając najniższą krajową, nie można liczyć na wiele. Z tego też względu właśnie utarło się przekonanie, że kredyt hipoteczny jest najlepszy dla par – jeżeli weźmie się zobowiązanie na dwie osoby, wówczas podnosi się też zdolność kredytowa, jako że są brane pod uwagę dwie wypłaty. Wysoki wkład własny także może bardzo pomóc, obniżając znacznie wysokość potrzebnego kredytu.

Rodzaj umowy, a kredyt hipoteczny

Żeby uzyskać kredyt hipoteczny, należy wykazać się stałym dochodem. Najlepiej, jeżeli jego źródłem będzie umowa o pracę na czas nieokreślony. Inne formy umów (na czas określony, o dzieło, zlecenie), nie są zbyt dobrze widziane, choć nie wykluczają one całkowicie możliwości otrzymania pieniędzy, choć będzie to o wiele trudniejsze. Kredyt hipoteczny to zobowiązanie długoterminowe, dlatego należy wykazać, że posiada się stałe źródło dochodu, którego się nie straci za kilka chwil. Przez banki za stały dochód uznawane są także renty oraz emerytury, choć w tym drugim przypadku istotny będzie także wiek kredytobiorcy.

Czy osoba starsza dostanie kredyt hipoteczny?

O kredyt hipoteczny najczęściej starają się osoby młode lub w wieku średnim, ale można też spotkać się z przypadkami, gdy chcą go wziąć emeryci. Niestety, ale wiek ma tutaj duże znaczenie, a zdecydowana większość banków nie udziela takich zobowiązać osobom powyżej 70 roku życia. Różne banki różnie do tego jednak podchodzą i mogą mieć ustalone inne limity. Chodzi przede wszystkim o to, że kredyt hipoteczny zazwyczaj przyznawany jest na wiele lat – nawet do 35, a to oznacza, że im jest się starszym, tym większe ryzyko, że nie dożyje się końca spłaty zobowiązania. Z tego też względu często wymaga się też dodatkowych zabezpieczeń, np. kogoś młodszego do wspólnego zawarcia umowy.

You may also like

Leave a reply