E-biznes

Kryptowaluty, a tradycyjny pieniądz

Dlaczego tak wiele krajów nie chce uznać walut wirtualnych za pełnoprawny środek płatniczy? Kryptowaluta to twór zdecentralizowany, który nie podlega taki samym regulacjom prawnym oraz nadzorowi finansowego. Powstały w myśl idei o anonimowych i dyskretnych płatnościach. To w oczywisty sposób nie do końca odpowiada rządzącym. Szczególnie, że waluty wirtualne są niestety powszechnie wykorzystywane także przez świat przestępczy i zaznaczają swój udział w szarej strefie. Rządzący nie mają kontroli nad takimi płatnościami, dlatego często wzbraniają się przed traktowaniem kryptowalut na równi z tradycyjnymi pieniędzmi.

Istnieje jeszcze jena kwestia. Pieniądze tradycyjne są pewnym symbolem. W głowach ludzi siedzi opinia jakoby każdy banknot lub moneta miały pokrycie w złocie. Jest to nieprawda. Waluty tradycyjne nie mają żadnej wartości. Ta informacja zaczyna docierać do powszechnej świadomości dlatego tradycyjny pieniądz z czasem będzie tracił na znaczeniu. Waluty tradycyjne podlegają nadzorowi banku centralnego, który prowadzi politykę regulacyjną dla krajowej waluty. Natomiast kryptowaluty posiadają wartość, na którą wpływa podaż i popyt ze strony użytkowników. Żadna instytucja sztucznie tego nie reguluje. Jako środek płatniczy są zatem bardzo niestabilne. Wystarczy zobaczyć, jak na przestrzeni roku zmieniają się ceny dolara amerykańskiego, a jak bitcoina. Nie zawsze ten argument jest trafny  o czym najlepiej przekonali się posiadacze kredytów we frankach szwajcarskich.

Przyszłość kryptowalut

Ciężko na dzień dzisiejszy wyobrazić sobie scenariusz, w którym kryptowaluty znikają z obiegu. Rozwój technologii blockchain oraz coraz większy popyt ze strony użytkowników sprawiają, że waluty wirtualne będą rosnąć w siłę. Część krajów zaakceptuje ten stan rzeczy i z czasem uzna kryptowaluty za środek płatniczy. Niewątpliwie będą także państwa, które pójdą w ślady Indonezji czy Iranu i prawnie zablokują możliwość legalnego wykorzystania wirtualnych pieniędzy. Co ciekawe, niektóre waluty wirtualne powstały właśnie z myślą o krajach, w którym obywatele są silnie represjonowani i poszukują alternatywy dla tradycyjnych pieniędzy.

Nadchodzący kryzys finansowy przyczyni się do upowszechnienia kryptowalut. Już teraz ten trend jest silnie zauważalny. W krajach gdzie nastąpił nagły wzrost inflacji (Wenezuela, Nigeria) i spadek zaufania do banków można zauważyć znaczący wzrost obrotu na giełdach kryptowalutowych. W obawie przed całkowitą utratą wartości ludzie zamieniają tradycyjne pieniądze na kryptowaluty. W takiej sytuacji kilkunastoprocentowe wahania kursowe przestają być przeszkodą.

You may also like

Leave a reply

More in E-biznes