Cosmos jest często określany jako „internet blockchainów”, jednak co oznacza to stwierdzenie? W skrócie, platformy blockchain działają jako osobne jednostki, z prawie żadnym sposobem komunikacji ze światem zewnętrznym, chyba że dołączone są do nich aplikacje stron trzecich. Cosmos jest blockchainem z podstawową misją, aby umożliwić każdemu blockchainowi komunikację, wymianę danych i transakcje między sobą.
Krótka historia Cosmos
Jae Kwon stworzył sieć Cosmos w 2014 roku. Jej blockchain jest zbudowany na protokole konsensusu znanym jako Tendermint. Aby opracować kompletny interoperacyjny ekosystem Cosmos, Kwon połączył siły z Marco Milosevicem i Ethanem Buchmanem. Cosmos zdołał wtedy zebrać 17 milionów dolarów w ciągu pierwszych dwudziestu dziewięciu minut początkowej sprzedaży tokenów Cosmos (w ramach tzw. ICO).
Czym jest Cosmos Network?
Cosmos jest bardzo podobny w infrastrukturze do sieci Polkadot, innego blockchaina, którego celem jest stworzenie ekosystemu interoperacyjności między sieciami. Jednak w przeciwieństwie do blockchaina Polkadot, Cosmos stawia na pierwszym miejscu suwerenność niezależnych blockchainów, co oznacza, że nadal muszą się one zabezpieczać, cechować się własnym zarządzaniem i ułatwiać pracę własnym walidatorom. Dowiedź się więcej o Cosmos: https://coinrank.pl/coin/cosmos
Technologia Cosmos jest zbudowana na:
- Tendermint. Protokole konsensusu, który umożliwia deweloperom tworzenie platformy blockchain proof-of-stake, która jest bezpieczna, skalowalna i szybka.
- Cosmos SDK. Technologia ta umożliwia deweloperom tworzenie aplikacji na szczycie dowolnych blockchainów opartych na Tendermint.
- Protokole komunikacyjnym Inter-Blockchain (IBC). IBC to system, który umożliwia kilku blockchainom komunikację i połączenie ze sobą.
Natywny token Cosmos (ATOM)
Natywny token blockchaina Cosmos nazywa się ATOM. Holderzy, którzy posiadają ATOM mogą stakeować kryptowalutę, zatwierdzać bloki, głosować w kwestiach zarządzania i płacić za wszelkie opłaty transakcyjne. Początkowo tokeny ATOM zostały utworzone, gdy Cosmos uruchomił swoją sieć główną, i zostały one rozdane pomiędzy darczyńców, uczestników sprzedaży tokenów, Fundacji Cosmos i głównym deweloperom. Obecnie nowe ATOMy są generowane w postaci nagród za utrzymywanie sieci.
Jak handlować Cosmos (ATOM)
Tokeny ATOM są zbywalne na kilku głównych giełdach kryptowalut – w tym Binance, Kraken i Poloniex. Jednak możesz również zarabiać ATOMy poprzez bezpośrednie stakowanie ich jako walidator lub pośrednio jako delegator.
Kurs kryptowaluty Cosmos (ATOM)
Kurs Cosmos obecnie wynosi ok. $9.2, jednak jak każda inna kryptowaluta, podlega ona dużej zmienności ceny, dlatego warto sprawdzać notowania kryptowalut codziennie.