Dom i mieszkanie

Jak wybrać drzwi?

Potrzebne drzwi do domu, mieszkania, biura. Wybór drzwi na rynku jest bardzo duży. Asortyment producentów drzwi jest na tyle różnorodny, że znajdziemy idealne drzwi do lokalu.
Trzeba jednak kilka parametrów określić, o kilku szczegółach należy pamiętać. Co wybrać? Od czego zacząć? Przede wszystkim określić należy wymiar otworu drzwiowego oraz zmierzyć grubość ściany, grubość muru.

Jakie drzwi są potrzebne – wejściowe czy drzwi wewnętrzne?

Na którą stronę drzwi mają się otwierać, czy to będą drzwi prawe, czy drzwi lewe? Musimy zdecydować, czy będziemy kupować drzwi z ościeżnicą, czy tylko samo skrzydło drzwiowe. W kamienicach, starych budynkach muru są szczególnie grube. Ościeżnica powinna być odpowiednio szeroka.
W salonach, marketach budowlanych można znaleźć ościeżnice dla muru 75 do 95 i aż do 280-300 mm.
Czy ościeżnica powinna być regulowana?

Wskazać należy również szerokość opaski 6 czy 8 cm. Najczęściej wybierana jest 6 cm. To ważne. Jeśli wybierzemy za szerszą opaskę jest ryzyko, że będzie nachodzić na kontakty czy włączniki światła.
W następnej kolejności rozstrzygamy, czy skrzydło drzwiowe powinno być wyposażone tylko w klamkę, czy potrzebne będzie zamknięcie na klucz, potrzebna będzie wkładka patentowa czy zwykła.
Jeśli to mają być drzwi wejściowe; czy mają być przeciwwłamaniowe, przeciwpożarowe, wzmocnione, z zamkami i dodatkowymi blokadami. O drzwi, ich rodzaj i zabezpieczenia będzie pytał ubezpieczyciel przy podpisywaniu polisy ubezpieczeniowej na mieszkanie.

Jeśli wybieramy drzwi do łazienki, do WC potrzebne będą otwory wentylacyjne; podcięcie wentylacyjne, tuleje wentylacyjne, jeden lub dwa rzędy. Dopiero potem, wybieramy styl drzwi. Wybieramy drzwi pełne lub z szybą, jedną lub kilkoma, szybą matową mleczną, przeźroczystą, białą czy kolorową. Wybieramy kolorystykę i strukturę okleiny; gładką lub ze strukturą imitującą drewno. Każdy aspekt wyboru jest ważny. Drzwi to wybór na lata, będą nam i naszym bliskim towarzyszyć codziennie. Warto poświęcić czas na dopilnowanie szczegółów.

You may also like

Leave a reply