Edukacja i kariera

Jak pogodzić pracę na etacie z własną działalnością gospodarczą

Praca na umowie o pracę daje poczucie stabilizacji i bezpieczeństwa. Z drugiej strony często nie przynosi satysfakcjonujących dochodów. W efekcie coraz więcej osób szuka innych form zarobkowania. Według badań nawet co trzeci Polak marzy o założeniu własnej działalności gospodarczej.

Czy wiesz, że nie musisz wybierać między pracą na etacie, a prowadzaniem firmy? Polskie prawo zezwala na łączenie obu form, warto jednak wiedzieć na jakich zasadach. Z artykułu dowiesz się jakie zalety ma łączenie działalności gospodarczej z pracą na etacie i na jakie kwestie zwrócić uwagę.

Własna działalność gospodarcza i praca na etacie – dlaczego warto?

Łączenie obu form zarobkowania ma swoje zalety. Pozwala spełnić marzenia o rozwijaniu własnej firmy, bez konieczności rezygnowania z poczucia bezpieczeństwa jakie daje etat. Zyskujesz czas by rozwinąć swoją firmę i sprawdzić ją w warunkach rynkowych, a gdy zacznie przynosić zyski możesz, (ale nie musisz) zrezygnować z etatu.

Praca na etacie i jednoczesne prowadzenie własnej działalności gospodarczej pozwala także podnieść swoje dochody i zmniejszy wydatki związane ze składkami ZUS. Daje również ogromne szanse samorozwoju zawodowego.

Czy musisz informować pracodawcę o założeniu działalności gospodarczej?

Teoretycznie nie ma takiego wymogu. W praktyce pracodawca i tak się o tym dowie, w momencie rozliczenia podatków. Ponieważ kwotę wolną od podatku można rozliczyć tylko raz, musisz zdecydować, czy zrobisz to sam, czy zrobi to pracodawca, wystawiając PIT-2 z Twojej umowy o pracę.

Przed założeniem działalności gospodarczej warto przeczytać dokładnie umowę o pracę. Jeśli znajduje się w niej zapis o zakazie konkurencji, nie będziesz mógł prowadzić działalności w takim samym lub podobnym zakresie.  Jeśli jednak profil Twojej działalności będzie zupełnie inny – możesz działać swobodnie. Pamiętaj jednak, że funkcjonuje pojęcie dobra zakładu pracy. Prowadzenie własnej firmy nie może tego dobra naruszać, np. poprzez zaniedbywanie obowiązków wynikających z tytułu umowy o pracę.

L4 na własnej działalności i na umowie o pracę

Pracując na umowie o pracę przysługuje Ci możliwość korzystania ze zwolnienia lekarskiego. Warto pamiętać, że w takiej sytuacji obejmuje ono również pracę we własnej firmie. W praktyce oznacza to, że przebywając na L4 nie możesz wykonywać obowiązków związanych również z prowadzeniem własnej działalności gospodarczej.

Praca na etacie i własna działalność – jak to zorganizować

Łączenie obu form zatrudnienia jest niewątpliwie sporym wyzwaniem. Największym problemem może okazać się brak czasu. Dlatego kluczowa będzie właściwa organizacja i delegowanie zadań. Warto outsourcingować procesy, znajdujące się poza Twoją wiedzą i doświadczeniem. Najczęściej jest to zlecanie na zewnątrz kwestii marketingowych i księgowych. Współpraca z biurem rachunkowym pozwoli zaoszczędzić masę czasu, zarówno na etapie zakładania firmy jak i jej późniejszego prowadzenia. Dowiedz się więcej na jakie wsparcie możesz liczyć https://inplus.lublin.pl/oferta/zakladanie-wlasnej-firmy-dzialalnosci-gospodarczej/.

You may also like

Leave a reply