Poradniki

Jak ochronić swoje gospodarstwo przed dzikimi zwierzętami? – pastuch na dziki

Pastuch na dziki

Posiadając gospodarstwo w pobliżu terenów leśnych musimy liczyć się z tym, że od czasu do czasu zaczną nas odwiedzać niezapowiedziani goście. Mamy tu na myśli między innymi dziki, które mogą narobić wiele szkód w naszych uprawach i spowodować ogromne straty. Aby obronić się przed takimi wizytami, warto pomyśleć nad zamontowaniem pastucha na dziki, który zapewni nam bezpieczeństwo i ochronę naszej pracy.

Co to jest pastuch na dziki?

Pastuch na dziki to inaczej elektryzator, który za pomocą impulsów elektrycznych skutecznie odstrasza zwierzęta. Wyposażony jest w akumulator, który generuje energię elektryczną i za pomocą odpowiednich ustawień wytwarza prąd o różnej mocy w zależności od zapotrzebowania. Elektryzatory na dziki to sprzęt sprawdzony i przetestowany, dlatego szanse, że sprawdzi się właśnie u nas są bardzo wysokie. Jest to najczęściej wykorzystywane zabezpieczenie przed dzikimi zwierzętami przez rolników i właścicieli upraw. Pastuch na dziki może zostać zamontowany tuż przy ogrodzeniu naszej ziemi, ale również na polu.

Dlaczego warto zamontować pastuch na dziki w swoim gospodarstwie?

Dzikie zwierzęta mogą przysporzyć nam bardzo wielu zmartwień, ponieważ niszcząc nasze uprawy obarczają nas ogromnymi stratami finansowymi. Dodatkowo w nasze uprawy wkładamy wiele energii i czasu, co również zostaje zmarnotrawione w jednej chwili. Dziki są częstymi gośćmi zarówno na działkach, które często znajdują się w pobliżu lasów, jak i na polach uprawnych, które stanowią źródło pożywienia dla zwierząt. Dzięki zastosowaniu pastuchów elektrycznych z łatwością pozbędziemy się nieproszonych gości. Elektryzator wytwarza odpowiednie napięcie, które nie robi zwierzęciu krzywdy, ale sprawia, że traci ochotę na następną wycieczkę na naszą ziemię. Pastuchy zapobiegają również samemu wtargnięciu zwierząt na nasz teren.

Impulsy elektryczne wydzielane przez elektryzator są częste, ale niezbyt mocne, dlatego nie zrobią nic złego naszemu zaproszonemu gościowi. Pozostawiają jednak w jego układzie zmysłowym ślad, że w pewnym miejscu doznał nieprzyjemnych doświadczeń i możemy być pewni, że nie wróci.

O czym musimy pamiętać wybierając odpowiedni pastuch na dziki?

Od kilku lat słyszymy o coraz większej ilości zdarzeń związanych z wtargnięciem dzików na tereny mieszkalne. Są one coraz bardziej śmiałe, niestety niesie to za sobą nieprzyjemne dla gospodarzy skutki. Zwierzęta te niszczą uprawy oraz ziemię, która została pod nieodpowiednio przygotowana. Wybierając odpowiednie pastuchy oraz idealna moc ich działania musimy pamiętać, że dziki to zwierzęta niskie i bardzo ciężkie. W związku z tym nasza konstrukcja musi mieć odpowiednia wysokość oraz moc, która sprawi, że zwierzę poczuje i zapamięta impuls elektryczny.

Bardzo ważnym aspektem jest również to, że dziki to zwierzęta typowo stadne i nie mają w zwyczaju poruszać się w pojedynkę. Dodatkowo mają one bardzo grubą szczecinę, która ogranicza większość bodźców, dlatego tak ważne jest dobranie odpowiedniej mocy ogrodzenia elektrycznego. Moc musi być dobrana optymalnie, ponieważ chcemy jedynie odstraszyć zwierzę, a nie zrobić mu krzywdę. Najlepszym wyborem będą krótkie impulsy o mocy około 3000 kJ.

Jak poprawnie zamontować pastuch na dziki?

Aby wszystko działało zgodnie z planem musimy na samym początku zadbać o odpowiednie uziemienie terenu, na którym planujemy montaż ogrodzenia elektrycznego. Uziemienie montuje się za pomocą specjalnie do tego przeznaczonych palików. Teren należy odpowiednio oznaczyć, ponieważ założenie ogrodzenia elektrycznego może być niebezpieczne dla ludzi, szczególnie dla dzieci. Niezbędne będzie zamontowanie tabliczek ostrzegawczych z informacją, że teren jest pod napięciem.

W następnym etapie montuje się przewody i ustawia odpowiednią ich moc. W zależności od zwierzęcia, przeciw któremu zakładamy ogrodzenie, moc będzie różna. Dla dzików jest to około 3000 kJ, ponieważ są to zwierzęta duże i zabezpieczone szczeciną chroniącą je przed bólem.

You may also like

Leave a reply

More in Poradniki