Dom i mieszkanie

Jak montować rolety?

Gorące lato? Masz dość słońca nieustannie podgrzewającego atmosferę w Twoim mieszkaniu? A może chcesz obejrzeć ulubiony film w ciemnościach przypominających te w kinie? Czas na wybór i zakup rolet okiennych. A jeśli ten etap masz już za sobą – dowiedz się jak montować rolety.

Montaż rolet nie jest trudny i na pewno poradzisz sobie z tym zadaniem. Powinieneś jednak pamiętać, żeby wcześniej przygotować narzędzia, z których będziesz korzystał. Zapoznaj się też z instrukcją dołączoną do rolet – zawarte w niej informacje sprawią, że łatwo unikniesz wpadek. Już niedługo będziesz cieszyć się nastrojowym efektem zaciemnienia w swoim wnętrzu!

Montaż rolety okiennej do sufitu

Ten sposób montażu rolety sprawdzi się, jeśli chcesz zaciemnić dużą powierzchnię i korzystasz do tego z klasycznych rolet w kasecie. Jego zaletą jest też to, że rolety okienne montowane do sufitu umożliwiają uchylenie okna, gdy są opuszczone. Nie można go jednak niestety całkowicie otworzyć.

Aby można było zamontować rolety do sufitu, powinny one być szersze od okien. Pamiętaj, że montaż rolet tym sposobem wiąże się z koniecznością wiercenia otworów w murze – uzbrój się więc w wiertarkę i poziomicę, aby zamontować roletę równo.

Wymierz i zaznacz ołówkiem miejsca, w którym zostaną nawiercone otwory do jej mocowania. Zwróć także uwagę na równe odległości od krawędzi okna bo obu jego stronach. Wszystkie kołki i śruby oraz uchwyty potrzebne do montażu powinny znaleźć się w dostarczonym wraz z nimi zestawie. Pamiętaj – rolety nie mogą być mocowane do podwieszanych sufitów!

Montaż do ściany

Ta metoda, podobnie jak mocowanie rolety do sufitu, sprawdzi się, jeśli chcesz zaciemnić duże powierzchnie. W tym przypadku również powinieneś wziąć pod uwagę, że roleta musi być szersza od wnęki okiennej.

Poza kwestiami funkcjonalnymi – decyzja o tym, czy przymocować kasetę rolety do sufitu czy do ściany, będzie miała wpływ na estetykę Twojego wnętrza. Zastanów się więc, który sposób będzie lepszy w Twoim przypadku.

Montaż rolety do ramy okna

W przypadku rolet bezkasetowych oraz mini sprawdzi się z kolei ta metoda. Jest prosta, szybka i nie wymaga wiercenia otworów w ścianie. Jej dodatkową zaletą jest możliwość otwarcia okien po opuszczeniu rolety. Aby zamontować roletę do okna, powinieneś wcześniej odtłuścić jego ramę. Teraz możesz zamontować na niej uchwyty (mogą być przyklejone na specjalnej taśmie), a na nich roletę. Gotowe!

Ten sposób montażu jest prostszy niż poprzednie, nie zapewnia jednak takiej stabilizacji rolet, jak poprzednie i – co się z tym wiąże – tak dobrego zaciemnienia.

Szukaj najlepszych rozwiązań

Jak widzisz, jest całkiem sporo sposobów, aby zamontować rolety. Przekonasz się, że to nic skomplikowanego, wystarczy odrobina cierpliwości i precyzji. Wiele zależy także od tego, na jaki model rolety się zdecydujesz – a wybór modeli i wzorów jest spory. Na pewno znajdziesz coś dla siebie. Od tej pory Twój pokój może się zamienić w prywatne mini-kino, gdzie obejrzysz ulubiony film w odpowiednim zaciemnieniu.

You may also like

Leave a reply