Przeciętnym obywatelom konieczność zasięgnięcia porady prawnika kojarzy się drastycznie, bo ze sprawami rozwodowymi albo, co gorsza, kryminalnymi. Okazuje się, że osoby nieco bardziej świadome chętniej korzystają z pomocy prawnika, a uwarunkowane jest to, chociażby pragnieniem zmiany swego życia – podjęcia ryzyka, założenia firmy, podpisania intratnej umowy.

Czym zajmuje się prawnik?

Niewątpliwie pod tym pojęciem rozumiemy osobę wyspecjalizowaną w zakresie świadczenia szeroko rozumianych usług o charakterze prawnym. Niektórzy pracują w prywatnych gabinetach, inni w kancelariach. Jedni specjalizują się w prawie pracy, inni w rodzinnym, jeszcze inni w kryminalnym, podatkowym, gospodarczym, międzynarodowym, administracyjnym, autorskim, własności intelektualnej. Przykładów można by wymieniać bez liku. Każda działalność człowieka obwarowana jest określonymi przepisami, które mają na celu pomóc jednostkom i społeczeństwu lepiej funkcjonować. Ponieważ życie pisze różne scenariusze, jest wysoce prawdopodobne, że prędzej czy później nawet nie tyle będziemy zmuszeni do skorzystania z porady, co będziemy chcieli. Tyczy to się osób dążących do zmiany życia na lepsze, a więc artystów, przedsiębiorców, naukowców, samorządów. Znając przywileje i zagrożenia wynikające z ciągle zmieniających się przepisów, jesteśmy w stanie wyjść obronną ręką z wielu trudnych sytuacji, a także wynegocjować sobie najlepsze warunki pracy i wynagrodzenia.

W jakich sytuacjach przyda się pomoc prawna?

Pierwszymi sytuacjami, jakie przychodzą na myśl, są te związane z obsługą firm. Czy to spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, czy to spółka jawna opodatkowanie i kwestie składek ZUS budzą wątpliwości. Dobrze, abyśmy mieli kogoś, kto zajmie się tymi zagadnieniami, tak by wszystko odbywało się w zgodzie z przepisami, a przy tym było dla nas korzystne.

Innymi codziennymi sprawami, z jakimi możemy zwrócić się o pomoc, są:

  • Negocjowanie umów;
  • Walka o prawa osobiste;
  • Wnioski o alimenty;
  • Przygotowanie pism do sądu lub urzędu;
  • Tłumaczenia umów.

Wymienione wyżej przykłady są kilkoma zaledwie sytuacjami, gdzie możemy zwrócić się o pomoc do prawnika. Nie ma się co oszukiwać, przeciętny człowiek nie chce tracić czasu i nerwów na szukanie w kodeksach, skądinąd pisanych specyficznym językiem. Wystarczy zlecić zadanie odpowiedniej osobie lub kancelarii, by spać spokojnie.

Kim jest dobry prawnik?

Cechą dobrego prawnika jest uczciwość. Jak zostało zaznaczone powyżej, przeciętny obywatel, nawet wykształcony człowiek, nie do końca radzi sobie ze śledzeniem zmieniających się paragrafów pisanych zawiłym językiem.

Z oczywistych względów osoba wyspecjalizowana w konkretnych dziedzinach prawa zyskuje nieporównywalną przewagę nad klientem. Uczciwość, dyskrecja, wysokie umiejętności personalne, rzetelność i cierpliwość w tłumaczeniu, niekiedy po raz wtóry tych samych zagadnień, są cechami skutecznych prawników, niekiedy ważniejszymi niż sama wiedza. Wiedzę zawsze można uzupełnić, szacunek wobec drugiego człowieka jest cechą osobowości.

You may also like

Leave a reply