Dom i mieszkanie

Agregat prądotwórczy – dostępne rodzaje, eksploatacja i cena

Agregat prądotwórczy jest niezwykle przydatnym urządzeniem, nie tylko w domu jednorodzinnym, ale także na placu budowy, na działce, czy też w garażu. Ekstremalne zjawiska pogodowe w dzisiejszych czasach występują coraz częściej i coraz częściej skutkują brakiem dostępu do prądu. Dlatego zawsze warto mieć pod ręką odpowiednio dobrany agregat prądotwórczy.

Jaka moc agregatu jest optymalna?

Dostępne na rynku agregaty prądotwórcze występują w najróżniejszych wariantach. Osoby zainteresowane kupnem konkretnego urządzenia powinny przede wszystkim wziąć pod uwagę jego moc. Aby ją określić, należy wcześniej zorientować się, ile urządzeń będzie podłączonych do wybranego urządzenia. Jeśli chodzi o zastosowania domowe, to najczęściej bierze się pod uwagę podstawowe urządzenia, takie jak kocioł grzewczy, pompa centralnego ogrzewania, lodówka i zamrażarka, a także sprzęt elektroniczny. Moc KW każdego urządzenia dostępna jest na tabliczkach znamionowych bądź w instrukcji obsługi. Po podsumowaniu mocy urządzeń można wybrać konkretny model agregatu – uznaje się, że jego moc powinna być o około 30% większa niż łączna moc podłączonych do niego urządzeń.

Rodzaje paliwa do urządzeń

Najpopularniejsze modele agregatów prądotwórczych posiadają silniki spalinowe. Na rynku można trafić także na modele zasilane LPG bądź też gazem ziemnym. Uznaje się jednak, że to silnik benzynowy jest najbardziej praktycznym rozwiązaniem, zwłaszcza do zastosowań domowych. Uwaga – silniki benzynowe charakteryzują się o wiele cichszą pracą niż silniki diesla, przez to ich użytkowanie jest bardziej komfortowe dla otoczenia. Sam rodzaj paliwa to nie wszystko – przy wyborze agregatu trzeba wziąć także pod uwagę wielkość zbiornika paliwa, co bezpośrednio przełoży się na czas pracy danego urządzenia. To istotne o tyle, że niewiele dostępnych na rynku agregatów można tankować bez wcześniejszego ich wyłączenia.

Wybór agregatu prądotwórczego – garść praktycznych porad

Przy wyborze urządzenia do domu lub innego miejsca warto zastosować się do kilku porad. Oto najważniejsze z nich:

  • agregaty prądotwórcze czterosuwowe charakteryzują się większą wydajnością od dwusuwowych,
  • modele trójfazowe są nieco droższe, jednak gwarantują więcej możliwości użytkowych,
  • z uwagi na dość duży ciężar warto zaopatrzyć się wcześniej także w wózek do ich przewożenia,
  • dobrze zwrócić uwagę na to, czy agregat posiada wbudowaną funkcję automatycznego uruchomienia zasilania, co gwarantuje stały dostęp do energii w przypadku awarii.

Agregaty prądotwórcze – cena

Na cenę agregatu prądotwórczego wpływ ma przede wszystkim jego specyfikacja. Modele akumulatorowe są zdecydowanie najtańsze, jednak ich ograniczona wydajność sprawia, że sprawdzają się wyłącznie w określonych sytuacjach. Z nieco większymi kosztami wiąże się zakup akumulatora spalinowego, tutaj można jednak liczyć na wysoką wydajność pracy i dostęp do stałego zasilania w sytuacjach awaryjnych.

You may also like

Leave a reply