Teoretycznie oszczędzanie jest bardzo proste. Nie wymaga specjalnej wiedzy ekonomicznej ani wyjątkowych umiejętności. Po prostu, co miesiąc odkładasz określoną kwotę i tyle. Proste? Bardzo, pod warunkiem, że jesteśmy systematyczni i konsekwentni. Wystarczy tylko przestrzegać kilku zasad.
1. Wydawaj mniej, niż zarabiasz
To prosta zasad, która niestety nie jest skuteczna. Większość z nas wydaje praktycznie wszystko, co zarabia i żyje od pierwszego do pierwszego. Bywa tak, że faktycznie nie mamy z czego odkładać, ale zbyt często jest to po prostu wynik naszej beztroski. Najkorzystniej, jeśli nie tylko odkładamy, tnąc koszty bieżącego utrzymania, ale tez dodatkowo zarabiamy, po to, żeby odłożyć.
2. Szukaj wsparcia
Samemu niewiele można zdziałać, natomiast jeśli wspiera cię rodzina można już zdecydowanie więcej. Niewiele odłożyć para, w której jedno wydaje bez umiaru, a drugie stara się oszczędzać. Aby system działał, cel musi być wspólny. Jeśli ustalicie, w gronie rodziny, że chcecie zaoszczędzić na wspólny wyjazd wakacyjny, każdy chętnie się dołączy. Jeśli ma to być wymarzony motocykl, dzieci raczej nie będą skłonne do rezygnacji z posiłku w KFC.
3. Odkładaj drobne
Pamiętaj, że nieważne ile odkładasz, ważne, aby robić to w ogóle. Nawet jedna złotówka dziennie, rocznie daje przyjemną kwotę pozwalającą na zakup choćby torebki. Nie chodzi o to, aby od razu dokonać rewolucji, a o to, aby wyrobić sobie nawyk systematycznego oszczędzania. Każde, nawet najdrobniejsze pieniądze, ale gromadzone systematycznie dają spore kwoty w rezultacie.
4. Myśl, co kupujesz
Planuj swoje zakupy. Opracowanie tygodniowego jadłospisu pozwala na zaplanowanie zakupów i zrobienie ich w dużym markecie, a nie osiedlowym sklepie. Większe wydatki ustalaj w gronie rodziny i staraj się odłożyć na nie pieniądze. Sprawdzaj ceny, porównuj i kupuj tylko u zaufanych dostawców. Jeśli coś się psuje, reklamuj. Korzystaj świadomie ze swoich konsumenckich praw. To twoje ciężko zarobione pieniądze i dbaj o nie.
5. Odkładaj zakupy w czasie
Prosta zasada, której warto się trzymać to niepoddawanie się impulsom. Jeśli coś ci się podoba, nie kupuj od razu, tylko zastanów przynajmniej przez jeden dzień, czy faktycznie jest ci potrzebne. Nie daj się zachęcić, nawet wówczas, gdy sprzedawca cię przekonuje, że bez trudu zwrócisz daną rzecz. Liczy na to, że raczej nie będzie ci się chciało jechać drugi raz do sklepu, po to, by oddać. W czasie odkładaj przede wszystkim większe zakupy. Nie korzystaj z systemu ratalnego. Jeśli wiesz, że możesz spłacić raty, to możesz też odłożyć. Zakupy ratalne to często początek sporych kłopotów z zadłużeniem.