Kredyty i pożyczki

5 sposobów na obniżenie kosztów kredytu

Kredyt jest zawsze koniecznością. Chętnie byśmy z niego nie korzystali, gdybyśmy nie byli zmuszeni. Niestety, przy przeciętnych zarobkach sięganie po pożyczkę, bywa życiową koniecznością. Zbyt często nie jesteśmy w stanie sfinansować poważniejszych wydatków: wesela dziecka, remontu czy zakupu mieszkania bez skorzystania z kredytu. Warto jednak postarać się, by rata była jak najniższa i dążyć do tego, aby bank zarobił na nas jak najmniej.

Skorzystanie z promocji bankowej

Bank co jakiś czas organizują różnego typu akcje, które mają na celu, przyciągniecie jak największej grupy nowych klientów. Nowych, jest tu słowem kluczowym. Zanim zaciągniemy kredyt, trzeba porównać oferty kilku banków. Na stronach internetowych dostępne są bezpłatne wyszukiwarki i warto zerknąć na to, który z nich najbardziej się opłaca. Trzeba pamiętać, żeby zwracać uwagę na RRSO, bo to ono jest głównym wskaźnikiem kosztów całkowitych.

Skorzystanie z opcji produktów dodatkowych

Bankowcy lubią upiec dwie pieczenie na jednym ogniu i gdy starasz się o kredyt, proponują jednocześnie rachunek osobisty lub kartę kredytową. Jeśli skorzystanie z tej opcji znacząco obniży oprocentowanie czy marżę banku, warto skorzystać z takiej propozycji. Rzecz jasna, że nowych produktów będziesz używać mądrze: zadbasz o wpływy na konto w wysokości, która jest wymagana, aby było ono bezpłatne i będziesz spłacać kartę w okresie bezodsetkowym.

Krótki okres spłaty

To bardzo logiczne, im szybciej spłacisz pieniądze, tym więcej zyskasz na odsetkach, których po prostu nie będziesz musiał bankowi oddawać. Staraj się więc sięgać po kredyt na możliwie krótki termin, pamiętając jednak, aby rata była dla ciebie realna do spłaty. Wyliczenia zdolności kredytowej bywają często nieco zbyt optymistyczne w porównaniu do realnych kosztów życia. Ty znasz je najlepiej, a musisz pamiętać, że każda niewpłacona w terminie rata to skaza na twoim scoringu bankowym, bo skrupulatnie odnotowana jest w BIK. Takie zaniedbanie sprawia, że tracisz możliwości negocjacyjne przy kolejnej pożyczce.

Spłata kredytu przed terminem

Nieważne, czy masz kredyt hipoteczny, czy gotówkowy, jedno jest pewne – im wcześniej go spłacisz, tym lepiej, nie stracisz na odsetkach i prowizji. Co istotne, jeśli oddasz pieniądze wcześniej, bank odda ci twoje odsetki i prowizje, policzone proporcjonalnie za okres, w którym nie korzystałeś z jego pieniędzy.

Refinansowanie kredytu

W przypadku banków lojalność nie zawsze popłaca. Banki starają się raczej przyciągać nowych klientów, dlatego często organizują różnego typu promocje. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby przenieść swój kredyt do innego banku.

You may also like

Leave a reply