Firmy i usługi

Jak dostarczyć wodę do domu, kiedy nie masz dostępu do wodociągu?

pompy głębinowe

Dobrej jakości pompy głębinowe stanowią podstawowy element każdej przydomowej instalacji wodnej. Pompują wodę ze studni do budynku w sposób ciągły. Na polskim rynku można znaleźć mnóstwo tego typu urządzeń, przy czym mogą się one od siebie diametralnie różnić. Jak zatem wybrać urządzenie, które spełni wszystkie wymagania, a jednocześnie nie zrujnuje domowego budżetu? Jeśli chcesz poznać odpowiedź na to pytanie, koniecznie czytaj dalej.

Idealna pompa głębinowa, czyli jaka?

Nie ma jednej, najlepszej pompy głębinowej, która sprawdzi się w każdych warunkach. Jednakże, aby pompy głębinowe działały sprawnie i niezawodnie, muszą być odpowiednio dobrane.

Wysoka wydajność i energooszczędność w połączeniu z niezawodnym funkcjonowaniem w każdych warunkach to cechy urządzeń produkowanych przez renomowane przedsiębiorstwa zarówno polskie, jak i europejskie. Pamiętaj także, aby zwrócić uwagę na potencjalne wydatki eksploatacyjne, które są nierozerwalnie związane z użytkowaniem pompy. Powinny być oczywiście stosunkowo niskie. Dobrze również, jeśli pompy głębinowe charakteryzują się niskim współczynnikiem energochłonności. Kiedy pompę głębinową można nazwać energooszczędną? Jeśli zostanie właściwie dobrana.

Cena to kiepski doradca

Wybierając pompę do własnego ujęcia wody, należy postawić na jakość. To fundamentalna zasada, której koniecznie należy się trzymać. Inwestycja w nieco droższe, ale za to sprawdzone urządzenie, to zdecydowanie lepszy wybór niż zakup taniej pompy, która wymaga ciągłych napraw i generuje koszty. Niezawodność i bezawaryjność zapewnią tylko i wyłącznie pompy głębinowe od renomowanych producentów.

Wydajność pompy głębinowej

W tym przypadku mowa o wartości natężenia przepływu wody, która jest niezbędna do pokrycia zapotrzebowania na wodę. Parametr powinien z jednej strony odpowiadać całkowitemu zapotrzebowaniu obiektu, a z drugiej strony musi być dopasowany do wydajności studni czy też oporów w przepływie.

Wydajność pompy głębinowej nie może być większa niż wydajność studni!

 W jaki sposób najłatwiej oszacować wydajność pompy głębinowej?

Najlepszy i zarazem najpewniejszy sposób na oszacowanie potencjalnej wydajności pompy jest zmierzenie odległości od lustra wody do przyłącza cieczy w budynku poboru. Następnie trzeba zmierzyć odległość od przyłącza do najwyższego punktu odbioru. Obie te wartości trzeba dodać i doliczyć ok. 20% geometrycznej wysokości podnoszenia plus dodatkowo ok. 20 metrów. W ten sposób zachowamy optymalną wartość ciśnienia w kranie.

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Wybór pompy głębinowej nigdy nie jest prosty. Aby tego dokonać należy postawić przede wszystkim na rzetelną analizę najważniejszych kwestii, do których zaliczają się między innymi parametry źródła wody, czyli średnica odwiertu i oczywiście głębokość do lustra wody. Niemniej istotne są właściwości fizyko-chemiczne wody, potencjalne zapiaszczenie albo obecność drobin montażowych w cieczy.

You may also like

Leave a reply