Port Gdynia – Sztandarowa Inwestycja Polski Niepodległej

 

Od 2 października br. w gmachu Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej (ul. Nowy Świat 6/12) trwa wystawa pt. „Port Gdynia – Sztandarowa Inwestycja Polski Niepodległej”.  Eksponaty można obejrzeć w gmachu ministerstwa w dniach 2-18 października oraz 18-30 listopada. Wstęp na wystawę jest bezpłatny. Organizatorami wystawy są Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej oraz Zarząd Morskiego Portu Gdynia S.A., natomiast partnerzy projektu to Centrum Bankowo-Finansowe „Nowy Świat” S.A. oraz Zarząd Targów Warszawskich S.A.

Plakat reklamujący wystawę

   

W otwarciu wystawy udział wzięli: minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk, przewodniczący Parlamentarnego Zespołu Przyjaciół Gdyni i Małego Trójmiasta Kaszubskiego poseł Marcin Horała, prezes Zarządu Morskiego Portu Gdynia S.A. Adam Meller, w-ce prezes Zarządu Morskiego Portu Gdynia S.A. Grzegorz Dyrmo, wnuczka inż. Tadeusza Wendy – Hanna Wenda-Uszyńska, wnuczka Eugeniusza Kwiatkowskiego – Julita Maciejewicz-Ryś oraz Dyrektor Marketingu i Współpracy z Zagranicą Zarządu Morskiego Portu Gdynia S.A. Maciej Krzesiński.

– Zobaczyłam Legię Honorową, którą dziadek dostał od rządu francuskiego, widzę jego pióro wieczne i przycisk do papieru, którym bawiłam się, kiedy byłam mała. Cieszę się bardzo, że mogliśmy trochę powspominać o nim, o człowieku niezwykłym. Dzięki tym jego wizjom, ludziom, decyzjom, zaangażowaniu w ogóle ludzi, ten port się cały czas rozwija. I tak sobie myślę, że jakby tu sobie stanął i popatrzył, to byłby zadowolony pewnie ze swojej pracy – mówi Hanna Wenda-Uszyńska, wnuczka inż. Tadeusza Wendy.

– Mnie wzrusza ten kałamarz, bo pamiętam, że to stało na dziadzia biurku i bardzo mi się to podobało. Był niezwykłym człowiekiem, muszę powiedzieć, że miał tak ujmujący sposób bycia i tak miły stosunek do ludzi. On nigdy nie mówił o sobie: „Ja coś zrobiłem, mnie coś Polska zawdzięcza”, nie narzekał – wspomina Julita Maciejewicz-Ryś, wnuczka Eugeniusza Kwiatkowskiego.

Na wystawie prezentowane są również akwarele autorstwa Stefana Szmaja, ukazujące życie gdyńskiego portu. Za jego formalny początek uważa się przyjęcie przez Sejm RP 23 września 1922 r. ustawy o budowie portu w Gdyni.

Adam Meller, prezes ZMPG, podkreślił natomiast, że port obecnie ma „bardzo szerokie plany rozwojowe”.

– Jeżeli wszystko się zrealizuje zgodnie z naszymi oczekiwaniami, za chwilę będziemy mieli port o powierzchni dwukrotnie, a nawet trzykrotnie większej. Powstanie przede wszystkim nowoczesny terminal kontenerowy, który będzie wychodził w morze jako pirs, powstanie całe zaplecze logistyczne w głębi naszego terytorium, czyli w Dolinie Logistycznej. Poza tym chcemy przede wszystkim zadbać o komunikację, o łączność portu jako węzła, szczególnie z drogami i z koleją – wymienia Adam Meller, prezes Zarządu Morskiego Portu Gdynia.

Wiceprezes ZMPG Grzegorz Dyrmo dodał, że cały czas trwa unowocześnianie Portu Gdynia.

– Już niedługo będzie dostępny akwen, gdzie będą mogły wpływać większe statki, powyżej 366 m. Obecnie są ogłoszone przetargi na modernizację wewnątrz portu, czyli wykonywanie prac związanych z nabrzeżami, a później pogłębianiem – mówi Grzegorz Dyrmo, wiceprezes ZMPG.

Cytaty za i szeroka relacja: http://www.gospodarkamorska.tv/relacje-tv/Port-Gdynia-%E2%80%93-Sztandarowa-Inwestycja-Polski-Niepodleglej-l1763.html