Targi Sportów Wodnych Wiatr i Woda w Gdyni

Przez najbliższe dni oczy żeglarskiego świata będą zwrócone na Gdynię! To za sprawą otwartych dzisiaj Targów Sportów Wodnych Wiatr i Woda. W basenie jachtowym zagości ponad 120 nowoczesnych i luksusowych jachtów polskich oraz zagranicznych producentów. Przypominamy, na co warto zwrócić uwagę podczas czterodniowego święta sportów wodnych.

Organizowane w środku sezonu żeglarskiego targi dają możliwość podziwiania najnowszych i najnowocześniejszych jednostek, jakimi może poszczycić się polski i zagraniczny przemysł jachtowy. W tym roku na wodach basenu im. gen. Mariusza Zaruskiego będzie można zobaczyć 120 jednostek motorowych i żaglowych, wystawców ze sprzętem i usługami jachtowymi, a także pływającą… bibliotekę. Nie zabraknie również przyznawanej już po raz 9 prestiżowej nagrody Prezydenta Miasta Gdyni – Gdynia YACHT Design.

Targi to przede wszystkim szansa dla mieszkańców i turystów, aby podziwiać najpiękniejsze jachty świata. Dzięki nim możemy także obserwować ewolucje polskiego przemysłu jachtowego — jak nowoczesne jednostki żaglowe i łodzie motorowe produkują polskie stocznie – mówił Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni. – Mało kto o tym głośno mówi wiec przypomnijmy, że jest to jedna z prężniej rozwijających sie gałęzi polskiej gospodarki — dodaje.

Zaprezentowane na targach jachty wystartują w konkursie Gdynia YACHT Design. Nagroda jest przyznawana przez Prezydenta Miasta Gdyni dla najlepiej zaprojektowanej jednostki. – Idea konkursu doskonale wpisuje się w strategię Gdyni, która jest miastem innowacji, ciekawego wzornictwa i dobrze zaprojektowanej przestrzeni publicznej. Jury dokona wyboru najładniejszego jachtu żaglowego oraz jachtu motorowego, prezentowanego na targach – wyjaśniają organizatorzy.

Laureatów wyłoni jury w składzie: Hanna Bakuła – malarka, scenograf, kostiumolog, felietonistka i autorka książek; Leszek Gonciarz – projektant i konstruktor jachtów, architekt; Bartosz Piotrowski – doktor sztuki, projektant, główny designer PESA, sekretarz jury Stanisław Iwiński – żeglarz, specjalista w dziedzinie jachtów żaglowych i motorowych, szef działu motorowodnego miesięcznika „Żagle” oraz Jacek Oryl – dyrektor Targów Wiatr i Woda.

Jan Ziarnicki, Urząd Miasta Gdynia

Fot. Marek Grzybowski (zdjęcia z Volvo Gdynia Shipping Days)

Więcej: https://www.gdynia.pl/