Volvo Gdynia Sailing Days 2018

 
W ramach 19. edycji regat Volvo Gdynia Sailing Days we wtorek 3 lipca 212 żeglarzy rozpoczęło w Gdyni walkę o medale mistrzostw świata juniorek do lat 21 w klasie Laser Radial oraz juniorów w klasie Laser Standard. W Gdyni rywalizuje 139 zawodników z 40 krajów, w tym 15 biało-czerwonych. Po przeprowadzeniu sześciu wyścigów, nastąpił podział na walczącą o medale flotę złotą oraz flotę srebrną. Dziewczyny pływać będą w jednej grupie – zgłosiły się 73 zawodniczki z 30 państw, w tym sześć Polek. Fot. Marek Grzybowski, organizatorzy

Organizatorem regat jest Polski Związek Żeglarski. Partnerem tytularnym jest Volvo Car Poland, a partnerem strategicznym jest miasto Gdynia. Z kolei sponsorzy, którzy wspierają Volvo Gdynia Sailing Days 2018 to CARGO, D.A.D Sportswear, Dom Mody Klif, Harken, Nikon, Coca-Cola, Sailing Machine, Ziaja, G Composites, Rooster Sailing, Chocian Sailing oraz Ogólnopolski Program Edukacji Żeglarskiej. Impreza odbywa się pod patronatem Ministerstwa Sportu i Turystyki, Prezydenta Miasta Gdyni Wojciecha Szczurka oraz Pomorskiego Związku Żeglarskiego. Patronat medialny nad VGSD 2018 mają Magazyn Żagle, trojmiasto.pl, Radio Gdańsk, Magazyn W Ślizgu oraz Anywhere.pl.

Więcej: https://gdyniasailingdays.org/; https://twitter.com/gdyniasailing; https://web.facebook.com/GdyniaSailingDays/

Mistrzostwa świata juniorów w klasie 4.7 zakończyły we wtorek 17 lipca 19. edycję regat Volvo Gdynia Sailing Days. Złote medale pojechały do Włoch i Singapuru, a zdobyli je Chiara Benini Floriani oraz Daniel Hung. W tej klasie ścigało się 430 żeglarzy z 44 państw. Floriani pływała najrówniej w stawce 155 zawodniczek. Włoszka wygrała cztery z 11 wyścigów, raz była druga i trzecia, a dwa razy czwarta. Po 10 startach miała już zapewniony mistrzowski tytuł i ostatni wyścig mogła potraktować ulgowo. I tak też uczyniła, bo zajęła w nim odległą 40. lokatę. Rzutem na taśmę, także dzięki słabszej postawie wiceliderki Giorgii Cingolani, drugie miejsce wywalczyła Simone Chen z Singapuru, a Włoszka spadła na trzecią pozycję. W dodatku Chen wygrała rywalizację wśród zawodniczek do 16 lat. W tej klasyfikacji druga była Holenderka Marissa Ijben, a trzecia Australijka Mina Ferguson. Najlepsza z Polek Kinga Brzóska (MKŻ Arka Gdynia) zajęła 23. miejsce. W gronie 275 chłopców najlepszy okazał się trzeci po poniedziałkowych zmaganiach Daniel Hung z Singapuru. Srebrny medal zdobył prowadzący po dziewięciu wyścigach Australijczyk Michael Compton, a na najniższym stopniu podium stanął Peruwiańczyk Stefano Viale. Czołową trójką zawodników do 16 lat utworzyli Compton oraz Holender Paul Hameeteman i Jonathan Lio z Singapuru. W tej ostatniej kategorii 11. był Przemysław Machowski (MKS Dwójka Warszawa), który w klasyfikacji generalnej uplasował się na 41. pozycji.

 

Po dziewięciu wyścigach Wonn Kye Lee stracił pozycję lidera w mistrzostwach świata juniorów w klasie Laser 4.7, które rozgrywane są w ramach regat Volvo Gdynia Sailing Days. Żeglarz z Singapuru spadł na siódmą lokatę, a na pierwsze miejsce, z trzeciego, awansował Australijczyk Michael Compton. Wśród dziewcząt nadal prowadzi Włoszka Chiara Benini Floriani. Medalistów tej konkurencji poznamy we wtorek. Mistrzostwa świata juniorów w klasie 4.7 zakończą we wtorek 17 lipca 19. edycję regat Volvo Gdynia Sailing Days. W poniedziałek wśród chłopców doszło w czołówce do małego trzęsienia ziemi. Prowadzenie stracił Wonn Kye Lee, który spadł na siódme miejsce, a drugi w klasyfikacji generalnej Turek Doruk Demircan plasuje się na czwartej pozycji. Nowym liderem został trzeci po niedzielnych zmaganiach Australijczyk Michael Compton, który wyprzedza Peruwiańczyka Stefano Viale oraz Daniela Hunga z Singapuru. Compton ma szansę zostać podwójnym mistrzem świata, bo ściga się także w kategorii do 16 lat. Wśród dziewcząt status quo. Pierwszą trójkę nadal tworzą Włoszki Chiara Benini Floriani i Giorgia Cingolani oraz reprezentantka Singapuru Simone Chen. Realną szansę na złoty medal mają jednak tylko reprezentantki Italii.

W niedzielę zakończyła się rozgrywana w ramach 19. edycji Volvo Gdynia Sailing Days dwudniowa rywalizacja w Pucharze VGSD w klasach Micro, Delphia 24, Scandinavia/Skippi 650 oraz Latający Holender, a także pierwsze regaty z cyklu Polskiej Ekstraklasy Żeglarskiej oraz morskie żeglarskie mistrzostwa Polski załóg jednoosobowych w klasie ORC International, a jednocześnie XXVIII Regaty „Samotników” – Memoriał Leonida Teligi. Nadal trwają natomiast mistrzostwa świata juniorów w klasie Laser 4.7, które potrwają do wtorku. Po siedmiu wyścigach w klasie Laser 4.7 liderami są Włoszka Chiara Benini Floriani i Wonn Kye Lee z Singapuru. Floriani, która wygrała cztery wyścigi, w tym dwa finałowe, wyprzedza swoją rodaczkę Giorgię Cingolani oraz Simone Chen z Singapuru. W złotej flocie pływa siedem reprezentantek Polski. Na 20. pozycji sklasyfikowana jest Kinga Brzóska (MKŻ Arka Gdynia), a na 24. Marcelina Korszon (UKS Fir Warszawa), która w kwietniu została na Balatonie mistrzynią Europy juniorów do lat 17 w klasie Laser Radial. Wśród dziewcząt ściga się 155 zawodniczek.

Dominik Buksak i Szymon Wierzbicki wywalczyli srebrne medale mistrzostw Europy w klasie 49er, które w dniach 8-13 lipca odbyły się w ramach Volvo Gdynia Sailing Days. Czwarte miejsce zajęli z kolei Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński, a ósme w klasie 49erFX były Aleksandra Melzacka i Kinga Łoboda. Piątek był ostatni dniem mistrzostw świata w klasach 49er, 49erFX i Nacra 17, które odbywały się w ramach 19. edycji największej żeglarskiej imprezy w Polsce – Volvo Gdynia Sauiling Days. Tego dnia najpierw odbywały się wyścigi w normalnej formule, a następnie po jednym podwójnie punktowanym wyścigu medalowym, dla dziesięciu najlepszych załóg klasyfikacji generalnej w każdej klasie.

Przez dwa poprzednie udało się rozegrać zaledwie jeden wyścig w klasie 49er więc tym razem, jeszcze przed wyścigiem medalowym, odbyły się aż cztery biegi w zwykłej formule. Bardzo dobrze radziły w nich sobie dwie najlepsze polskie załogi. Reprezentujący klub AZS AWFiS Gdańsk Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński dzięki równej żegludze (miejsca 7., 13., 9. i 8.) utrzymali prowadzenie i do decydującego wyścigu przystępowali z pierwszej pozycji. Wysokie umiejętności pokazali po raz kolejny także Dominik Buksak (AZS AWFiS) i Szymon Wierzbicki (AZS AWF Poznań), którzy dzięki miejscom 2., 24., 2. i 9. awansowali z pozycji piątej na trzecią w gronie 92 załów z 33 państw.

W piątek (13 lipca) poznamy medalistów mistrzostw Europy w klasach 49er, 49erFX i Nacra 17, które rozgrywane są w ramach 19. edycji regat Volvo Gdynia Sailing Days. Swój pierwszy złoty medal w męskim skiffie mogą wywalczyć Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński (AZS AWFiS Gdańsk), którzy po 11 startach mają trzy punkty przewagi nad Hiszpanami Diego Botinem i Iago Marrą oraz dziewięć nad Brytyjczykami Dylanem Fletcherem-Scottem i Stuartem Bithellem. – W piątek czeka nas pięć wyścigów, z czego ostatni medalowy podwójnie punktowany, zatem wiele się może wydarzyć – stwierdził Kołodziński. W fazie finałowej mistrzostw, która rozpoczęła się w środę, pogoda nie rozpieszcza zawodników. Ze względu na brak wiatru i burze przez dwa dni w klasie 49er rozegrano tylko jeden wyścig. Przybytek z Kołodzińskim zajęli w czwartek szóste miejsce i umocnili się na prowadzeniu.

– Pierwsza część regat była pod każdym względem bardzo udana. Dopisały warunki wietrzne, rozegraliśmy komplet 10 wyścigów, a my żeglowaliśmy dobrze i stabilnie. Regularnie plasowaliśmy się w czołówce, co sprawiło, że w klasyfikacji generalnej zajmujemy pierwsze miejsce. Dzisiaj czekaliśmy na wodzie pięć godzin na start do drugiego wyścigu, ale wiatr się nie pojawił i wróciliśmy na brzeg. Jak widać nasza dyscyplina jest nieprzewidywalna, ale na tym też polega jej urok – skomentował Przybytek. W czwartek dobrze także wypadła druga polska załoga. Dominik Buksak (AZS AWFiS) i Szymon Wierzbicki (AZS AWF Poznań) wywalczyli czwartą pozycję, dzięki czemu przesunęli się z szóstego na piąte miejsce.

Volvo Gdynia Sailing Days 2018 || 2018-06-25, Gdynia, Polska || © Copyright 2018 || Robert Hajduk – ShutterSail.com || All Rights Reserved ||

Przedstawiciele klas Laser Standard, Laser Radial i Laser 4.7 zainaugurowali w poniedziałek 25 czerwca rozgrywane po raz 19. regaty Volvo Gdynia Sailing Days. Pierwszego dnia na Zatoce Gdańskiej pojawiło się 185 zawodników z pięciu krajów, Danii, Łotwy, Niemiec, Białorusi i Polski, którzy rywalizują w Pucharze Miasta Gdyni, a w klasie Laser Standard dodatkowo o tytuł mistrza Polski juniorów.

Volvo Gdynia Sailing Days 2018 || 2018-06-25, Gdynia, Polska || © Copyright 2018 || Robert Hajduk – ShutterSail.com || All Rights Reserved ||

We wtorek 26 czerwca dopisał wiatr, nie zabrakło też słońca, dzięki czemu w drugim dniu 19. edycji regat Volvo Gdynia Sailing Days żeglarzom przyszło ścigać się w świetnych warunkach. W Pucharze Miasta Gdyni w klasach Laser Standard, Laser Radial i Laser 4.7 rywalizuje 185 zawodników z pięciu krajów, Danii, Łotwy, Niemiec, Białorusi i Polski. Dla przedstawicieli klasy Laser Standard te zawody są również mistrzostwami Polski juniorów. W tej ostatniej klasie prowadzenie utrzymał co prawda Wojciech Klimaszewski (MBSW/UKŻR Niegocin Giżycko), ale wtorkowe zmagania mocnym akcentem otworzył trzeci po pierwszym dniu Michał Krasodomski (AZS AWFiS Gdańsk), który wygrał dwa pierwsze wyścigi. Odpowiedź lidera była jednak zdecydowana, bo okazał się on najlepszy w dwóch kolejnych startach. Najmłodszy w stawce 31 zawodników, 15-letni Krasodomski awansował z trzeciej pozycji na drugą, a w czołowej trójce zameldował się Piotr Ostrowski (AZS UW Warszawa).

Volvo Gdynia Sailing Days 2018 || 2018-06-25, Gdynia, Polska || © Copyright 2018 || Robert Hajduk – ShutterSail.com || All Rights Reserved ||

Pierwsza część 19. edycji regat Volvo Gdynia Sailing Days na nami. W środę 27 czerwca poznaliśmy medalistów mistrzostw Polski juniorów w klasie Laser Standard, a także triumfatorów Pucharu Miasta Gdyni. Przez trzy dni na Zatoce Gdańskiej w trzech klasach, także Laser Radial i Laser 4.7, rywalizowało 185 zawodników z pięciu krajów, Danii, Łotwy, Niemiec, Białorusi i Polski. W środę pierwsze wyścigi rozegrali przedstawiciele klasy 29er. Mistrzem Polski juniorów w klasie Laser Standard został prowadzący od pierwszego dnia Wojciech Klimaszewski (MBSW/UKŻR Niegocin Giżycko), który wygrał cztery z dziewięciu wyścigów. Drugie miejsce zajął ostatecznie najmłodszy w stawce 31 zawodników, 15-letni Michał Krasodomski (AZS AWFiS Gdańsk). Na najniższym stopniu podium stanął Kacper Stanisławski (YKP Gdynia), który miał bardzo dobry finisz, przypływając w środę dwa razy pierwszy i raz drugi. Wśród 29 kobiet w klasie Laser Radial najlepiej radziła sobie Dunka Anna Munch, a na kolejnych pozycjach zostały sklasyfikowane Magdalena Placzke (UKS Fir Warszawa) i Oliwia Laskowska (ChKŻ Chojnice). Rywalizację mężczyzn zdominował Tytus Butowski (AZS AWFiS Gdańsk), który wygrał komplet ośmiu wyścigów. Na drugim miejscu zawody ukończył jego klubowy kolega David Gdaniec, a trzeci w gronie 30 zawodników był Wojciech Kamiński (JKW Poznań).

Volvo Gdynia Sailing Days 2018 || 2018-06-26, Gdynia, Polska || © Copyright 2018 || Robert Hajduk – ShutterSail.com || All Rights Reserved ||

252 młodych zawodników rozpoczęło w czwartek 28 czerwca zmagania w Pucharze Trenerów YKP w klasie Optimist. Od środy w regatach Volvo Gdynia Sailing Days ścigają się natomiast przedstawiciele klasy 29er – skiffiści rywalizują w Pucharze Europy. Wśród najmłodszych żeglarzy najlepiej sobie na razie radzi 13-letni Konrad Wlazłowski (YKP Gdynia), który wygrał dwa czwartkowe wyścigi, był też drugi i siódmy. Na drugiej pozycji plasuje się młodszy o rok Witold Onisk (UKS Fir Warszawa), a trzeci jest liczący 10 lat Piotr Trella (MKŻ Arka Gdynia). Najwyżej sklasyfikowana dziewczyna, 12-letnia Natasha Anolik (OPTI CWM Gdynia), zajmuje szóste miejsce. W klasie 29er prowadzenie po pierwszym dniu stracili Brytyjczycy Ewan Wilson i Fin Armstrong, którzy zajmują trzecią lokatę. W czwartek świetnie natomiast żeglowali trzeci po środowych startach Ville Korhonen i Robin Berner. Finowie wygrali trzy z pięciu wyścigów i znajdują się na czele stawki 37 duetów. Drugą pozycję utrzymali Nowozelandczycy Sebastian Lardies i Scott McKenzie. Spadek w klasyfikacji generalnej zanotowała najlepsza polska załoga. Po pierwszym dniu Mikołaj Chłopek i Mateusz Kruczyński (YKP Gdynia) zajmowali czwartą lokatę, ale w czwartek dali się wyprzedzić kolejnym trzem konkurentom. W Pucharze Europy ściga się 10 polskich ekip.

Volvo Gdynia Sailing Days 2018 || 2018-06-29, Gdynia, Polska || © Copyright 2018 || Robert Hajduk – ShutterSail.com || All Rights Reserved ||

Ze względu na bardzo trudne warunki licząca 252 łódki flota klasy Optimist nie przystąpiła w piątek 29 czerwca do rywalizacji w Pucharze Trenerów YKP, który odbywa się w ramach 19. regat Volvo Gdynia Sailing Days. W ślady najmłodszych żeglarzy poszły też ścigające się w Pucharze Europy niektóre załogi w klasie 29er. – W pięciu wyścigach dominował silny wiatr i wysoka fala, przez co nie obyło się bez przygód. Za nami bardzo ciężki dzień – przyznał Mateusz Kruczyński (YKP Gdynia). W piątek rywalizacja w klasie 29er odbyła się w dwóch turach, jednak po rozegraniu dwóch wyścigów część załóg postanowiła zostać w marinie. – Przyszło nam rywalizować w wyjątkowo trudnych warunkach. Wiatr w szkwałach osiągał prędkość nawet 30 węzłów, do tego dochodziła wysoka i krótka fala, która odbijała się od falochronu i bardzo utrudniała żeglowanie. Na starcie było w miarę płasko, ale później fale nachodziły na siebie i piętrzyły się. Tworzył się kipisz i naprawdę ciężko było płynąć. W takich realiach rozegraliśmy pięć wyścigów. Rzadko zdarza się nam rywalizować w takich okolicznościach. Ostatni raz w zeszłym roku, także w Gdyni, dlatego nie potrafimy tak dobrze prowadzić łódki jak zawodnicy, którzy są opływani w takich warunkach. Za nami naprawdę ciężki dzień i dlatego miejsca w pierwszej „10” nie były najgorsze – ocenił Mikołaj Chłopek.

Volvo Gdynia Sailing Days 2018 || 2018-06-29, Gdynia, Polska || © Copyright 2018 || Robert Hajduk – ShutterSail.com || All Rights Reserved ||

Sobota 30 czerwca była w 19. edycji regat Volvo Gdynia Sailing Days ostatnim dniem zmagań w Pucharze Trenerów YKP w klasie Optimist oraz w Pucharze Europy w klasie 29er. – Dzisiaj warunki były trudniejsze niż wczoraj i na wodę zeszli tylko śmiałkowie – przyznała Wiktoria Lehmann (YKP Gdynia). Na starcie w klasie Optimist stanęło 252 młodych żeglarzy, a triumfatora zmagań o Puchar Trenerów YKP poznaliśmy już czwartek. Ze względu na zbyt silny wiatr i wysoką falę sędziowie odwołali piątkowe i sobotnie starty. Po to trofeum sięgnął 13-letni Konrad Wlazłowski (YKP Gdynia), który wygrał dwa czwartkowe wyścigi, był też drugi i siódmy. Drugą pozycję zajął młodszy o rok Witold Onisk (UKS Fir Warszawa), a trzeci był liczący 10 lat Piotr Trella (MKŻ Arka Gdynia). Wśród dziewcząt najlepsza okazała się 12-letnia Natasha Anolik (OPTI CWM Gdynia), która w klasyfikacji generalnej zajęła szóste miejsce. Kolejne lokaty przypadły Lidii Łukasik (UKS Żegluj Lublin) i Natalii Kilar (YK Stal Gdynia). W klasie 29er na najwyższym stopniu podium zameldowali się Finowie Ville Korhonen i Robin Berner, którzy wygrali pięć z 16 wyścigów. W sześciu startach najlepsi okazali się Nowozelandczycy Sebastian Lardies i Scott McKenzie, ale dało to im drugą lokatę. Trzecie miejsce zajęli Rosjanie Wasilij Andriejew i Leonid Puszew.

Volvo Gdynia Sailing Days 2018 || 2018-06-26, Gdynia, Polska || © Copyright 2018 || Robert Hajduk – ShutterSail.com || All Rights Reserved ||

W niedzielę 1 lipca w 19. edycji regat Volvo Gdynia Sailing Days rywalizowali tylko reprezentanci sopockich klubów na katamaranach w klasach Formuła Open i Hobie Cat 16 oraz w Kiteboardingu. Tego dnia rozpoczęły się także zapisy zawodników w klasach Laser Standard i Laser Radial, którzy we wtorek rozpoczną zmagania w mistrzostwach świata juniorów do lat 21. W katamaranach ścigali się żeglarze UKS Navigo Sopot. W klasie Hobie Cat 16 najlepsi okazali się Zuzanna Szadziul i Szymon Cierzan, którzy wyprzedzili Wiktorię Ossowską i Aleksa Wysockiego oraz Aleksandrę Soczyńską i Stanisława Wierczyńskiego. Z kolei w Formule Open pierwsze miejsce zajęli Tymoteusz Cierzan i Katarzyna Piernicka, a drugie Maja Niemira i Oskar Niemira. W Kiteboardingu Puchar VGSD powędruje do zawodnika SKŻ Ergo Hestia Sopot, bo tylko oni rywalizują w tej konkurencji. Na prowadzeniu znajduje się Jakub Jurkowski, który wygrał komplet dziewięciu wyścigów. Na drugiej pozycji plasuje się Jakub Wątorowski, a na trzeciej Michał Wojciechowski. Ten pierwszy był siedem razy drugi, a Wojciechowski siedem razy osiągnął linię mety jako trzeci.

Volvo Gdynia Sailing Days 2018 || 2018-07-02, Gdynia, Polska || © Copyright 2018 || Robert Hajduk – ShutterSail.com || All Rights Reserved ||

Puchar VGSD w Kiteboardingu wywalczyli w poniedziałek 2 lipca Paula Grzenkowska i Jakub Jurkowski. Reprezentant SKŻ Ergo Hestia Sopot okazał się najlepszy w 16 z 18 przeprowadzonych wyścigów. Z kolei we wtorek startują mistrzostwa świata juniorek do lat 21 w klasie Laser Radial oraz juniorów w klasie Laser Standard. W 19. edycji regat Volvo Gdynia Sailing Days w Kiteboardingu wystartowali tylko zawodnicy sopockiego klubu. Grzenkowska wyprzedziła Julię Damasiewicz i Ninę Arcisz, a za Jurkowskim zostali sklasyfikowani Jakub Wątorowski i Michał Wojciechowski. Natomiast we wtorek 3 lipca 212 żeglarzy rozpocznie w Gdyni walkę o medale mistrzostw świata juniorek do lat 21 w klasie Laser Radial oraz juniorów w klasie Laser Standard. – W tej imprezie zaprocentuje równa żegluga. Liczymy oczywiście na udany występ naszych reprezentantów – stwierdził prezes Polskiego Związku Żeglarskiego Tomasz Chamera.

Magdalena Kwaśna jest szósta w klasie Laser Radial, a Jakub Rodziewicz zajmuje ósmą lokatę w klasie Laser Standard po pierwszym dniu mistrzostw świata juniorów do lat 21, które rozgrywane są w ramach 19. edycji regat Volvo Gdynia Sailing Days. Liderami są Australijka Mara Stransky oraz Turek Berkay Abay. Medalistów poznamy w niedzielę.

Volvo Gdynia Sailing Days 2018 || 2018-07-03, Gdynia, Polska || © Copyright 2018 || Robert Hajduk – ShutterSail.com || All Rights Reserved ||

W inauguracyjnym wyścigu zawodniczka ChKŻ Chojnice była dziewiąta, a w kolejnym zajęła 11. miejsce. Z kolei reprezentant SEJK Pogoń Szczecin rozpoczął rywalizację od piątej lokaty, a następnie uplasował się na 10. pozycji. – Pływałam stabilnie, za mną dwa przyzwoite wyścigi, ale szału nie było. Nie chciałem żeglować asekurancko, bo nie obrałam takiej taktyki, ale tak to finalnie wyszło. W obu wyścigach wydawało się, że nadrabiam, że będzie lepiej, ale to jest Gdynia. Przez moment płyniesz dobrze, ale za chwilę sytuacja zmienia się na twoją niekorzyść – przyznała aktualna brązowa medalistka mistrzostw świata juniorek do lat 21 z Nieuwpoort.

Po drugim dniu mistrzostw świata juniorek do lat 21 w klasie Laser Radial, które rozgrywane są w ramach 19. edycji regat Volvo Gdynia Sailing Days, na czele cały czas znajduje się Australijka. Prowadzącą po dwóch wyścigach Marę Stransky zmieniła jednak w środę Zoe Thomson. Wśród juniorów w klasie Laser Standard pierwsze miejsce stracił Turek Berkay Abay, a nowym liderem został Niemiec Philipp Loewe. Polki nieznacznie obniżyły swoje notowania, awans zanotowali natomiast nasi juniorzy. We wtorek Mara Stransky wygrała oba wyścigi, ale w środę była dopiero 42. i 19., przez co w klasyfikacji generalnej spadła na szóste miejsce. Nową liderką została jej rodaczka Zoe Thomson, która uplasowała się na drugiej i pierwszej pozycji, a kolejne lokaty w stawce 73 zawodniczek z 30 państw zajmują Dunka Anna Munch i Włoszka Carolina Albano. Biało-czerwone zanotowały spadek. Magdalena Kwaśna (ChKŻ Chojnce) dotarła na metę na 21. oraz 41. pozycji i ogólnie jest trzynasta, natomiast Katarzyna Harc zajęła 17. oraz 54. miejsce i jest dwudziesta pierwsza. Polki zajmowały po wtorkowych zmaganiach odpowiednio szóstą i osiemnastą lokatę. Zdjęcia: Marek Grzybowski

 

Po sześciu wyścigach mistrzostw świata juniorów do lat 21 w klasie Laser Standard, które odbywają się w ramach 19. edycji regat Volvo Gdynia Sailing Days, Jakub Rodziewicz (SEJK Pogoń Szczecin) awansował z czwartej na drugą pozycję. W sumie w złotej flocie znalazło się trzech Polaków. Trzeciego dnia zawodów swoje notowania, o trzy lokaty, poprawiła także Magdalena Kwaśna (ChKŻ Chojnice). Zdjęcia: Marek Grzybowski

Magdalena Kwaśna okazała się w piątek 6 lipca najlepsza w ósmym wyścigu mistrzostw świata juniorek do lat 21 w klasie Laser Radial, które rozgrywane są w ramach 19. edycji regat Volvo Gdynia Sailing Days. W pokonanych polu zawodniczka ChKŻ Chojnice zostawiła 72 rywalki z 30 krajów. Miejsce na podium w klasie Laser Standard utrzymał Jakub Rodziewicz – reprezentant SEJK Pogoń Szczecin spadł jednak z drugiej na trzecią pozycję. W pierwszym piątkowym starcie Kwaśna była 25., ale w drugim wyścigu spisała się znakomicie i pierwsza dopłynęła na metę. Dzięki temu sukcesowi przesunęła się z lokaty dziesiątej na dziewiątą. Nierówno pływała także Katarzyna Harc – zawodniczka TS Kuźnia Rybnik najpierw była 57., a następnie zajęła 23. miejsce i w klasyfikacji generalnej plasuje się na 44. pozycji. Spore przetasowania nastąpiły w czołówce. Prowadząca po sześciu wyścigach Dunka Anna Munch jest trzecia, a zajmująca trzecie miejsce Australijka Mara Stransky spadła aż na 12. lokatę. Nową liderką została druga po trzech dniach zmagań, rodaczka tej ostatniej Zoe Thomson, a nową wiceliderką została Włoszka Carolina Albano.

Tylko dwa wyścigi zostały do rozegrania w mistrzostwach świat juniorów do lat 21 w klasach Laser Radial i Laser Standard, które odbywają się w ramach 19. edycji regat Volvo Gdynia Sailing Days. Po 10 startach Jakub Rodziewicz plasuje się na trzeciej pozycji, a Magdalena Kwaśna jest ósma. Ta impreza nie znosi jednak pustki. W niedzielę zakończą zmagania laserowcy, a rozpoczną żeglarze w klasach 49er, 49erFX i Nacra 17, którzy do piątku rywalizować będą w mistrzostwach Europy. W sobotę bardzo dobrze spisała się Magdalena Kwaśna, która była czwarta i siódma, dzięki czemu awansowała z dziewiątej na ósmą pozycję. Reprezentantka ChKŻ Chojnice realnie może myśleć o zajęciu piątego miejsca – do Urugwajki Dolores Moreiry traci tylko osiem, ale do czwartej Australijki Elysy Ainsworth już 29 punktów. Nieznaczną progresję, z 44. na 41. lokatę, zanotowała Katarzyna Harc (TS Kuźnia Rybnik). Prowadzenie odzyskała trzecia po czterech dniach zmagań Dunka Anna Munch, która w sobotę była pierwsza i druga. Wiceliderką wśród 73 zawodniczek z 30 krajów pozostała Włoszka Carolina Albano, a trzecia nadal jest Australijka Zoe Thomson.

Jakub Rodziewicz nie obronił trzeciej pozycji i ostatecznie zajął szóste miejsce w mistrzostwach świata juniorów U21 w klasie Laser Standard, które obyły się w ramach 19. Edycji Volvo Gdynia Sailing Days. Ósma w Laserze Radialu była Magdalena Kwaśna. Z kolei dwie polskie załogi znajdują się w pierwszej trójce po pierwszym dniu mistrzostw Europy w klasach 49er, 49er FX i Nacra 17. W niedzielę 8 lipca odbyły się dwa ostatnie wyścigi mistrzostw świata juniorów U21 w klasach Laser Radial oraz Laser Standard. Rywalizacja rozpoczęła się 3 lipca i łącznie przeprowadzono wszystkie dwanaście zaplanowanych wyścigów.

 

Dzień przed końcem regat, a nawet jeszcze przed rozpoczęciem ostatniego wyścigu, na trzeciej pozycji znajdował się Jakub Rodziewicz (SEJK Pogoń Szczecin). Jednak Polak, który w pierwszym niedzielnym starcie był czternasty, w decydującym przypłynął trzydziesty szósty i ostatecznie spadł na szóstą lokatę. Dwie pierwsze pozycje w stawce 138 żeglarzy z 40 państw zajęli Niemcy Philipp Loewe i Max Wilken, a na najniższym stopniu podium stanął Irlandczyk Liam Glynn, który jeszcze po sobotniej rywalizacji był liderem.

Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński zajmują drugie miejsce w klasyfikacji generalnej żeglarskich mistrzostw Europy w klasie 49er, które odbywają się w ramach Volvo Gdynia Sailing Days. Poza tym Polacy są liderami wśród krajów europejskich. Z kolei na szóstej pozycji znajdują się Dominik Buksak i Szymon Wierzbicki. W poniedziałek warunki pogodowe pozwoliły na przeprowadzenie wszystkich zaplanowanych na ten dzień wyścigów mistrzostw Europy w olimpijskich klasach 49er, 49er FX oraz Nacra 17. Regaty mają charakter otwarty więc mogą w nich brać udział także zawodnicy spoza Europy. Świetnie poradziły sobie tym razem dwie najlepsze polskie ekipy w klasie 49er.  Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński (AZS AWFiS Gdańsk) rozpoczęli dzień miejscem piąty, w dwóch następnych wyścigach zajmowali miejsce drugie, a w ostatnim dopłynęli na trzecim, dzięki czemu awansowali w klasyfikacji generalnej z pozycji trzeciej na drugą. Poza tym objęli prowadzenie wśród krajów europejskich. Popis swoich umiejętności dali także Dominik Buksak i Szymon Wierzbicki (AZS AWFiS Gdańsk/AZS Poznań), którzy zajęli miejsca pierwsze, trzecie, pierwsze oraz piąte i przesunęli się z lokaty dwudziestej aż na szóstą. W klasyfikacji państw ze Starego Kontynentu plasują się na czwartej pozycji. Na prowadzeniu znajdują się Argentyńczycy Yago Lange i Klaus Lange (miejsca 1., 3., 3. i 18.). Tutaj ścigają się 92 załogi z 33 krajów. Fot. Marek Grzybowski

Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński awansowali na pierwszą pozycję w żeglarskich mistrzostwach Europy w klasie 49er, które odbywają się w ramach Volvo Gdynia Sailing Days. Z kolei na szóstej pozycji znajdują się Dominik Buksak i Szymon Wierzbicki. Wtorek był trzecim, a zarazem ostatnim dniem fazy kwalifikacyjnej żeglarskich mistrzostw Europy w olimpijskich klasach 49er, 49er FX oraz Nacra 17. Tym razem z powodu problemów z wiatrem nie wszystkie zaplanowane wyścigi mogły się odbyć. Regaty mają charakter otwarty więc mogą w nich brać udział także zawodnicy spoza Europy. Wysoką dyspozycję nadal utrzymują nasze dwie najlepsze załogi w klasie 49er. Lepiej poradzili sobie Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński (AZS AWFiS Gdańsk), którzy w pierwszym wyścigu zajęli miejsce drugie, w następnym czwarte, a w ostatnim siódme i dzięki temu przesunęli się z pozycji drugiej na pierwszą w całych zawodach. Punkt za nimi, na drugiej lokacie znajdują się Hiszpanie Diego Botin i Iago Marra (miejsca 1., 1. i 22.). Z kolei Dominik Buksak i Szymon Wierzbicki (AZS AWFiS Gdańsk/AZS Poznań) zaczęli dzień miejscem piątym, a później mijali linię mety jako jedenasta oraz dziewiąta ekipa. To pozwoliło im pozostać na szóstej pozycji w gronie 92 załóg z 33 państw, ale w klasyfikacji europejskiej zanotowali spadek z lokaty czwartej na piątą. Obie polskie ekipy bez problemu zakwalifikowały się do złotej grupy fazy finałowej. Fot. Marek Grzybowski

W środę 11 lipca, czwartym dniu mistrzostw Europy, które rozgrywane są w ramach 19. edycji regat Volvo Gdynia Sailing Days, na wodę zeszli jedynie przedstawicielki klasy 49erFX oraz żeglarze rywalizujący w złotej flocie w klasie Nacra 17. W damskim skiffie na pierwsze miejsce awansowały trzecie po fazie kwalifikacyjnej siostry Carla i Marta Carrasco z Hiszpanii, a na ósmej pozycji w gronie 48 duetów z 23 państw plasują się Aleksandra Melzacka (YKP Gdynia) i Kinga Łoboda (AZS AWFiS Gdańsk).


Polki rozpoczęły w środę rywalizację od 15. lokaty, później wywalczyły drugie miejsce, a na zakończenie dopłynęły na metę na 17. pozycji. W złotej flocie ścigają się jeszcze bliźniaczki Madeleine i Nadia Zielińskie (AZS UWM Olsztyn), które w klasyfikacji generalnej są dziewiętnaste. Drugie miejsce zajmują Norweżki Helene Naess i Marie Ronningen, a trzecie Brytyjki Sophie Weguelin i Sophie Ainsworth. Fot. Marek Grzybowski