Baltexpo 2017

Pierwszy dzień Baltexpo 2017 obfitował w wiele wydarzeń i deklaracji. Współorganizatorem BALTEXPO po raz pierwszy jest Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. Targi potrwają do środy.

Minister Marek Gróbarczyk poinformował, że do końca roku MGMiŻŚ zaproponuje kompletny kształt Morskiego Funduszu Inwestycyjnego – powiedział w Gdańsku. Ma on wspomóc producentów w pozyskiwaniu funduszy na budowę statków. Targi wizytował Jassim Saif Ahmed Al-Sulaiti, minister transportu i komunikacji Kataru. Umowa o współpracy miedzy portami w Gdańsku i Hamad jest kolejnym  krokiem w rozwoju współpracy handlowej z Katarem. To szansa na zwiększenie wymiany towarów – mówił Łukasz Greinke, prezes Zarządu Morskiego Portu Gdańsk.

Przedstawiciele Zarządu Morskiego Portu Gdynia oraz spółki PORR podpisali umowę na budowę obrotnicy nr 2. Jak zapowiedział Adam Meller, prezes Zarządu Morskiego Portu Gdynia, prace ruszają już w przyszłym tygodniu, co umożliwi obsługę statków o długości 400 m. Planuje się również pogłębienie portu i inne inwestycje, które spowodują, że port w Gdyni będzie portem głębokowodnym, a to z kolei ustawi nas w ekstralidze polskich portów – podkreslił Adam Meller, prezes Zarządu Morskiego Portu Gdynia.

Powstało również Konsorcjum firm zainteresowanych stworzeniem Polskiego Łańcucha Dostaw dla projektu „W Pełni Wyposażonej Podstacji Transformatorowej na Morskie Farmy Wiatrowe” również w poniedziałek podpisało list intencyjny, którego głównym założeniem jest stworzenie wspólnego produktu o gotowości rynkowej. W projekt zaangażowanych jest 8 firm: Activ Meble, Ciecholewski-Wentylacje, Enamor, Famor, GSG Towers, LOTOS Serwis, MPL Techma oraz Protea.

Trwające od 11 września w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym Amberexpo w Gdańsku 19. Międzynarodowe Targi Morskie Baltexpo 2017 goszczą ponad 280 firm i instytucji z 19 krajów  – jak informuje Zarząd Targów Warszawskich SA.  Targi odbywają się w cyklu dwuletnim, nieprzerwanie od 1982 roku. Potrwają do 13 września.